Boswelie

Rostlina Boswellia serrata, jejíž extrakt má pozitivní vliv na lidský organismus

Boswelie čili kadidlovník pilovitý (Boswella serrata) je strom rostoucí předevších v suchých, kopcovitých lokalitách, jejíž extrakt má tradiční užití v asijské a africké lidové medicíne. Aktivní látky se nachází v pryškyřici nebo mléčné šťávě boswelie, extrakt se pak objevuje v doplňcích stravy, v podobě prášku nebo krému.

Redukuje záněty

Extrakt z boswelie může podle posledních medicínských poznatků redukovat záněty v organismu, čímž může pozitivně působit na osteoartrózu, revmatoidní artrózu, astma a zánětlivá onemocnění střev, stejně tak může pozitivně působit v případě úbytku kloubních chrupavek. Nemalý je i vliv extraktu z boswelie při topickém použití na pleť.

Jak boswelie zánět redukuje? Pravěpodobně v těle brání vzniku leukotrienů, molekul, jež jsou zdrojem zánětů v těle. Kromě toho boswelie obsahuje čtyři kyseliny, které zánětlivé procesy též omezují.

Vůně i péče o pleť

Sušená boswelie se označuje jako kadidlo, důležitá složka náboženských a jiných rituálních obřadů. Proto se především v minulosti využívala také jako složka orientálních parfémů.

Při topické aplikaci redukuje mastnotu pleti a napomáhá jejímu omlazení. Kůži pročišťuje, sjednoducuje její barevný tón. Dochází k redukci vrásek a jemných linek, zjemnění a vyhlazení pleti, a navíc redukuje její začervenání.