Botulotoxin

Čili „botox“, injekčně aplikovaná kosmetická látka mající za následek odstranění vrásek a jemných linek

„Botox“ je neurotoxin získáváný z Clostridium botulinum, organismu vyskytujícího se v přírodě a zároveň účinná látka, kterou dermatolog nebo vyškolený profesionál injekčně aplikuje do kůže na obličeji, kde brání pohybu mimického svalstva, čímž působí preventivně proti formování vrásek, případně zlepšuje vzhled vrásek již existujících.

Klobáskový jed

Označení „botox“ pochází z latinského slova botulus vyjadřující klobásu. I botulotoxin se někdy označuje jako klobáskový jed. Proč? Coby jed se totiž přirozeně může objevit ve špatně zpracovaných masných produktech. Pro člověka je při ústní konzumaci vysoce toxický a může zapříčinit otravu, paralýzu a dokonce úmrtí. U injekční aplikace nicméně žádná otrava nehrozí a použití je zcela bezpečné.

Právě proto botulotoxin patří k snad nejoblíbenějším anti-aging prostředkům na světě. Tím, že po injekční aplikaci brání opakovanému pohybu obličejového svalstva, zamezuje vzniku vrásek a jemných linek, například v oblasti očního okolí, mezi očima či na čele. Vedle omlazení pleti má ale botulotoxin i mnoho dalších využití, například pro omezení pocení, migrén a poruch močového měchýře.

Jak botulotoxin funguje?

Zamezuje přenosu nervových signálů k daným obličejovým svalům, ty jsou díky tomu uvolněné a vrásky redukované. Účinek botulotoxinu vydrží zhruba půl roku, patrný je nicméně během několika málo hodin po aplikaci. Jakmile účinek neurotoxinu pomine, svaly obnoví svoji běžnou činnost.

Aplikace botulotoxinu je obecně bezpečná, po ošetření se nicméně v místě vstupu jehly do kůže může objevit drobný otok či modřina, začervenání, které nicméně během následujících dní odezní.