Chondroitin sulfát

Látka přirozeně se vyskytující v těle, která ulevuje v případě osteoartrózy

Chondroitin sulfát je důležitou složkou chrupavek, tuhé pojivové tkáně, která vystélá klouby. Objeven byl v roce 1861 v chrupavkách krav německým chemikem Fischerem.

V těle má mnoho funkcí

Tento glukosaminglykan (mukopolysacharid) je vysoce viskózní. Nejčastěji se v organismu nalézá v podobě Chondroitin-4-sulfátu a Chondrotin-6-sulfátu. Obě formy jsou přítomné v kostech a pojivových tkáních.

Chondroitin sulfát zaujímá mnoho funkcí. Dopručuje důležité živiny do chrupavek v kloubech, napomáhá pozastavit činnost enzymů, které rozkládají chrupavky v kloubech a urychluje formování nových chrupavek. Výsledkem je elasticita a poddajnost chrupavek. Užíváním doplňků stravy s chondroitin sulfátem je tak možné podpořit zachování těchto vlastností.

V současnosti věda učinila velký skok a chondroitin sulfát je díky tomu považován za základní látku, jež je nezbytná pro zachování zdravých a pohyblivých kloubů.

Mnoho využití

Využívá se v mnoha rozličných potravinách a farmaceutických produktech – od doplňků stravy, produktů denní osobní péče až k veterinárním produktům a potravou pro zvířecí mazlíčky.

Společně s glukosaminem napomáhá zlepšit symptomy, pozastavit negativní projevy či dokonce zvrátit degenerativní proces osteoartrózy. V rámci terapie osteoartrózy se užívá buď v podobě doplňků stravy, injekční aplikací do svalů nebo topickou aplikací mastí či krémů.

Orálně se chondroitin sulfát užívá také pro terapii HIV/AIDS, srdečních chorob, osteoporóze, bolesti kloubů (způsobené užíváním léků při rakovině prsu), refluxu, vysoké hladiny cholesterolu.

Pomáhá na oči

Jeho konzumace také ulevuje v případě bolesti svalů po cvičení a od lupénky. Využívá se také při léčbě anémie.

Využívá se také v podobě kapek do očí, kdy napomáhá v případě suchých očí. Také během operace šedého zákalu nachází své uplatnění, stejně jako když jsou v něm uchovávány rohovky využívané pro transplantace.

V případě úniku moči, infekce močového měchýře a močového traktu je také častým způsobem terapie.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
6 účinných látek v silné koncentraci, které vám pomůžou ulevit při bolestech kloubů! ARTENAL pomáhá podpořit
529 Kč
Skladem - ihned posíláme