Ekzém

Termín označující skupinu onemocnění pleti projevující se zánětem a podrážděním

Nejčastějším typem ekzému je atopická dermatitida či atopický ekzém. Slovo atopický se vztahuje ke skupině onemocnění s často dědičným sklonem k rozvoji dalších alergií jako je například astma nebo senná rýma.

Ekzém postihuje mezi 10% a 20% dětí a zhruba 3% dospělé populace. Většina dětí se ve věku kolem svých desátých narozenin projevů ekzému zbaví, nicméně menší část se s ekzémem potýká celoživotně. V současnosti je však již možné správnou léčbou projevy onemocnění redukovat.

Hlavním projevem ekzému je svědivost kůže, ať už se jedná o kůži na rukou, zádech či obličeji. Svědění může a nemusí předcházet vyrážka. Ta se nejčastěji objevuje na obličeji, zezadu pod koleny, na zápěstích, rukou nebo nohou. Může se ale objevit i jinde na těle.

Postižené oblasti se obvykle jeví velmi suché, ztuhlé či šupinaté. U lidí se světlou pletí se mohou postižené oblasti jevit začervenalé, posléze mohou mírně zhnědnout. U lidí s tmavší pletí může ekzém ovlivnit pigmentaci a postižené oblasti se pak jeví výrazně světlejší nebo tmavší než okolní kůže. U dětí může svědivá vyrážka mokvat či naopak nadměrně vysychat, což se většinou děje na obličeji a skalpu.

Hlavní je určit příčinu vyrážky

Příčina vzniku ekzému není známá, ale předpokládá se, že je spojen s nadměrně citlivou reakcí imunitního systému na podráždění. Tato reakce způsobuje symptomy ekzému. Ekzém se navíc často objevuje v rodinách, kde již mají v anamnéze astma a další alergie. Vysychání pokožky a průnik bakterií může způsobit také poškození pleti.

U některých lidí se svědivá vyrážka objeví jako reakce na jistou látku či okolnost. U někoho to může být kontakt s drsným a hrubým materiálem, u jiného přílišné teplo či chlad, vystavení pleti dezifenkčním přípravkům nebo zvířecí srsti. Spouštěčem symptomů ekzému může být překvapivě i resperační infekce či nachlazení, stejně jako stres, který již vzniklé symptomy nadále zhoršuje.

Ačkoliv na ekzém v současnosti neexistuje lék, pro většinu postižených je úlevou užívání léků a také důsledné vyhýbání se příčinám vyrážek. Toto onemocnění není nakažlivé a nešíří se z člověka na člověka.