Folikulární hyperkeratóza

Geneticky podmíněný stav, pro něhož je charakteristická zvýšená produkce rohoviny a zvýšené rohovatění ústí vývodů chloupků

Folikulární hyperkeratóza je stav pleti, při němž vlasové folikuly obsahují nadměrné množství keratinu (rohoviny). Patří mezi problémy kůže souhrnně zvané hyperkeratózy, pro něž je typické nadměrná produkce keratinu.

Bez keratinu nejsou vlasy ani nehty

Bílkovinná látka keratin, která se přirozeně nachází ve svrchních vrstvách pleti, je hlavním stavebním prvkem vlasu. Je také součástí kožního mazu, který pleti poskytuje přirozenou lubrikaci. Nadměrné množství keratinu však způsobuje ucpávání vlasových folikul. Výsledkem je vznik tvrdých pupínků na vlasové části hlavy. Jejich vrcholek je obvykle pokrytý kožním mazem, díky němuž se pupínky jeví bílé. Tyto ucpané vlasové folikuly způsobují tvrdnutí pleti, zejména na rukou, uších či nohách.

Nedostatek důležitých vitamínů

Nadbytečný keratin bývá obvykle spojen s nedostatkem vitamínu A, B-komplexu, vitamínu C a vitamínu E. Proto se folikulární hyperkeratóza většinou objevuje u lidí, kteří nemají dostatečný příjem ovoce a zeleniny nebo drží dietu se striktním omezením kalorického příjmu.

Pro folikulární hyperkeratózu neexistuje léčba. Doporučuje se však zvýšení příjmu zmiňovaných vitamínů, buď v podobě doplňků stravy, nebo konzumací potravin jako je mrkev, vejce, ryby, žlutá a zelená zelenina. Pleť je také vhodné zvýšeně hydratovat.

Pro komplexní výživu pleti užívejte doplněk stravy BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic!