Fototypy

Rozdělení pleti podle reakce na ultrafialové záření

Fitzpatrikova škála či Fitzpatrickův test typu kůže/Fitzpatrickova škála fototypů je numerické klasifikační schéma barvy kůže, které vyvinul v roce 1975 Thomas B. Fitzpatrick, dermatolog z Harvardu. Jeho první snahou bylo vyvinout škálu, která by dokázala předpovědět reakci pleti podle její barvy na osvícení ultrafialovým zářením.

Byla nutná inovace

Původní schéma rozvinul zejména na základě barvy pleti a očí, nicméně když se ukázalo toto schéma jako zavádějící, nahradilo jej právě schéma vyvinuté na základě reakce kůže na sluneční záření, které bylo navíc rozšířené o další typy kůže. Fitzpatrickova škála zůstává i v současnosti funkčním nástrojem pro dermatologický výzkum pigmentace pleti.  Pleť se rozděluje na šest typů, od nejsvětlějšího po velmi tmavý.

První byl Von Luschan

Před Fitzpatrikovou se využívala pro určení typu pleti Von Luschanova chromatická škála, kterou do své škály Fitzpatrick částečně zahrnul. Chromatická škála sestává ze 36 skleněných matných destiček, jejich barevný odstín se porovnává s odstínem kůže, ideálně v oblasti, která není vystavena slunečnímu záření.

Škála se využívala zejména pro klasifikaci odstínu pleti v závislosti na rasové klasifikace populace na rozdíl od Fitzpatrikovy škály, která se zabývá právě reakcí pleti na slunění. Von Luschan rozděluje kůži na velmi světlý či bílý, „keltský“ typ (bodové ohodnocení 0-6 bodů, odpovídá Fototypu I.), světlý „evropský“ typ (bodové ohodnocení 7-13 bodů, odpovídá Fototypu II.), lehký střední či „evropský typ s tmavou pletí“ (bodové ohodnocení 14-20, odpovídá Fototypu III.), tmavý střední či typ „s olivovou pletí“ (bodové ohodnocení 21-27, odpovídá Fototypu IV.), tmavý či „hnědý“ typ (bodové ohodnocení 28-34, odpovídá Fototypu V.) a velmi tmavý či „černý“ typ (bodové ohodnocení 35-36, odpovídá Fototypu VI.).

3 faktory, které ovlivňují, jaký máte fototyp:

  • Genetické dispozice – typ pleti je dán geneticky a jedném z mnoha aspektů celkového vzhledu, zahrnuje také barvu očí, vlasů, apod.
  • Reakce na slunění – způsob, jakým pleť reaguje na ozáření sluncem, je důležitým faktorem
  • Vztah k opalování – jak často se opalujete?

Šest kategorií dle Fitzpatricka

Typ I.

Na slunci se vždy spálí, nikdy se neopaluje. Jeho nositel mívá bledou pleť, blond či zrzavé vlasy, modré oči a pihy.

Typ II.

Na slunci s e obvykle spálí, opaluje se minimálně. Jeho nositel mová světlou pleť, blond či zrzavé valsy a modré, zelené ři oříškové oči.

Typ III.

Někdy se na slunci mírně spálí, rovnoměrně se opaluje. Jeho nositel mívá krémově bílou pleť, jakýkoliv odstín vlasů i očních panenek.

Typ IV.

Na slunci se spálí zřídka, vždy se opaluje dobře a jeho nositel má středně tmavou pleť, vlasy i oči.

Typ V.

Velmi zřídka se na slunci spálí, velmi rychle a snadno se opaluje a jeho nositel má tmavou pleť, vlasy a oči.

Typ VI.

Nikdy se nespálí, ani se nikdy neopálí. Jeho pleť je vysoce pigmentovaná v odstínu tmavě hnědé až nejtmavší hnědé.