Červený transportní metaloprotein červených krvinek
Hemoglobin je na železo bohatá bílkovina v červených krvinkách. Kyslík, který vstupuje do plic se napoutá na hemoglobin v krvi, který jej dopravuje do různých tkání v krvi.
Nejsou-li červené krvinky dostatečně výkonné nebo nefungují-li správně, organismus je zásoben menším množstvím krve, než pro své fungování potřebuje, a dochází ke stavu zvaném anémie.
Zajišťuje kyslík pro celý organismus
Každá bílkovina hemoglobinu na sobě nese čtyři molekuly kyslíku, které jsou transportovány organismem na červených krvinkách. Každá ze stovek milionů tělesných buněk pro svou regeneraci a fungování kyslík potřebuje. Hemoglobin také napomáhá červeným krvinkám zachovat si svůj tvar disku, díky kterému mohou snáze procházet cévami.
Hladiny hemoglobinu lze zjistit krevním testem. Problematická je jak příliš vysoká, tak příliš nízká hladina.
- Vysoká hladina hemoglobinu může značit vzácné onemocnění krve, polycytémii, kdy organismus produkuje příliš mnoho červených krvinek. V důsledku toho je krev příliš hustá, což může mít za následek srdeční záchvat či mrtvici. Příčinou vysoké hladiny hemoglobinu může být i dehydratace, kouření nebo dlouhodobý pobyt ve vysokých nadmořských výškách, stejně jako onemocnění plic či srdce.
- Nízká hladina hemoglobinu obvykle značí anémii, která typicky vzniká z nedostatečného příjmu železa
Mezi hlavní symptomy nízké hladiny hemoglobinu patří:
- Slabost, únava
- Závratě
- Nepravidelný srdeční rytmus
- Zvonění v uších
- Bolesti hlavy
- Studené ruce a nohy
- Bledá pleť
- Bolesti na hrudi