Hydrochinon

Organická látka ze skupiny fenolů s výrazným zesvětlujícím účinkem na pleť

Hydrochyninon je silný inhibitor kožního pigmentu melaninu. Dlouho byl považován za látku, která je s nejvyšší účinností schopna zesvětlit tmavé skrvny na pleti a projevy hyperpigmentace obecně. Buňkám totiž brání v produkci melaninu, látky zodpovědné za zbarvení pleti. Hydrochyninon jako takový pleť nevyběluje, proto není zcela nejvhodnější ve spojení s touto látkou používat přívlastek „bělící“. Z buněk kůže není schopen odstranit pigment, dokáže pouze omezit jeho produkci.

Doma i u odborníka

Kosmetické přípravky mohou hydrochyninon obsahovat v různých koncentracích. Ty s nižší koncentrací je možné zakoupit běžně v obchodech či lékárnách, přípravky s koncentrací hydrochyninonu vyšší než 4% je tradičně možné získat pouze u odborníků. Podle lékařské literatury je hydrochyninon primární topicky aplikovanou látkou, která je schopna potlačit produkci melaninu. Používání přípravků, které hydrochyninon obsahují, spolu s dalšími účinnými látkami jako je například tretinoin, může výrazně zredukovat projevy hyperpigmentace a sjednotit barevné nerovnosti pleti.

Ohledně hydrochyninonu se v poslední době řešila jeho zdravotní bezpečnost. Provedené výzkumy však prokázaly, že negativní reakce na jeho topickou aplikaci jsou ojedinělé a bývají často důsledkem aplikace v až příliš vysoké koncetraci nebo důsledkem použití společně s dalšími látkami.