Kontaktní dermatitida

Vyrážka způsobená přímým kontaktem

Kontaktní dermatitida je červená, svědivá vyrážka způsobená přímým kontaktem s iritantem a alergickou reakcí na něj. Není nakažlivá a nehrožuje zdraví, může být však přičinou dyskomfortu. Nežádoucí reakci mohou způsobit čistící prostředky, kosmetika, šperky, rostliny či parfémy.

Důležité je najít "viníka"

Hlavní je identifikovat původce podráždění, abyste se vyvarovali dalšího kontaktu s ním. V takovém případě obvykle dermatitida vymizí do dvou ař čtyř týdnů. Zklidnění pleti podporují studené obklady a krémy či séra s aktivními zklidňujícími látkami.

Kontaktní dermatitida se může objevit kdekoliv na těle již během několika minut po kontaktu s iritantem. Projevovat se může různě, od červené vyrážky, až po přesušenou pleť s výskytem šupinek, s otoky či puchýřky, dermatitida může svědit či píchat.

Jací jsou nejčastější původci kontaktní dermatitidy?

Topicky aplikovaný alkohol, rozpouštědla, šampony a trvalé, rostliny, hnojiva, pesticidy, bělidla, prach či detergenty. Zdaleka se ale nemusí jednat o topický kontakt, objevit se může i systémová kontaktní dermatitida, například po pozření některých potravin, léků či dochucovadel.