Obecný termín popisující zánět kůže. Může mít mnoho příčin a projevů. Ty většinou zahrnují svědivou vyrážku na oteklé, červené kůži
Na kůži postižené dermatitidou se mohou objevovat puchýřky, může mokvat, přesychat nebo se loupat. Mezi dermatitidu lze zařadit například atopickou dermatitidu (ekzém), lupy či různé vyrážky způsobené kontaktem kůže s různými látkami, jako škumpou jedovatou, mýdlem nebo bižuterií s niklem.
Dermatitida není nakažlivá a obvykle ani život ohrožující. Jejími nejzávažnějšími důsledky je nepohodlí z toho stavu plynoucí a snížení seběvědomí.
Každý typ dermatitidy může vypadat trochu jinak a může se lišit i na různých místech těla.
Mezi nejčastější dermatitidy patří:
Atopická dermatitida (ekzém) – obvykle se poprvé objeví již v dětství. Červenou svědivou vyrážku jsou nejčastěji postižena místa, kde se kůže napíná a ohýbá, tedy na vnitřcích loktů, pod koleny a zepředu na krku. Když si postižený vyrážku škrábe, může z ní vytékat tekutina a tvořit se na ní vrstva podobná strupu. U tohoto onemocnění dochází často ke zlepšení stavu, ale stejně tak časté bývá i jeho zhoršení.
Kontaktní dermatitida – tato vyrážka se objevuje v místech, kde se kůže dostává do styku s látkami, které ji podráždí nebo způsobí alergickou reakci. Červená vyrážka může pálit, štípat nebo svědit, dokonce se na kůži mohou objevit i puchýře.
Seboroická dermatitida – tento typ onemocnění se projevuje vznikem malých svědivých oblastí na kůži pokryté šupinkami, začervenáním a neústupnými lupy. Nejčastěji postihuje mastné oblasti těla jako obličej, svrchní hrudník a záda. Může se jednat o dlouhodobý stav se střídáním zlepšování a zhoršování.