Kyselina gamma-linolenová (GLA)

Omega-6 mastná kyselina

Kyselina gamma-linolenová patří mezi esenciální mastné kyseliny, konkrétně omega-6 mastné kyseliny. Esenciální mastné kyseliny jsou nezbytné pro správné fungování organismu, tělo si je ale nedokáže samo syntetizovat. Proto je třeba dodat jich organismu prostřednictvím stravy dostatek. Společně s omega-3 mastnými kyselinami hrají omega-6 mastné kyseliny významnou roli ve fungování mozku, normálním růstu a vývoji. Napomáhají růstu kůže a vlasů, zachování zdraví kostí a reprodukčního systému a regulují metabolismus.

Omega-6 mastných kyselin existuje více druhů. Ve stravě většina z nich pochází z rostlinných olejů ve formě kyseliny linolové, kterou organismus přeměňuje na gamma-linolenovou a posléze na kyselinu arachidonovou. Kyselinu gamma-linolenovou lze získat z rostlinných olejů.

Vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin

Pro zdraví organismu je třeba konzumovat vyvážené množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě, některé omega-6 naopak záněty podporují. Ne všechny omega-6 mastné kyseliny se ale takto působí. Kyselina linolová a arachidonová ano, GLA zánětlivé procesy redukuje a podle některých lékařů dokonce napomáhá ochraně DNA.

V kosmetice se tato mastná kyselina využívá jako zvlhčovač a antioxidant, který vyhlazuje a zjemňuje pleť