Lopuch větší

Léčivá bylina

Lopuch větší (Arctium lappa) je dvouletá rostlina dorůstající až do výšky 150 cm, jejímž domovem je Evropa a Asie, ale nyní je rozšířená po celém světě. Pro léčbu mnoha neduhů se historicky využívá v Číně, Koreji i Evropě.

Sušený kořen lopuchu

Pro léčebné účinky se využivá a využíval především sušený kořen, korejští léčitelé vedle toho mají zkušenosti také s využíváním semen lopuchu. V Japonsku se lopuch pěstuje pro konzumaci jako zelenina, konzumují se čerstvě vykopané kořený, které se dusí, smaží nebo jí v salátech. Semínka přitom podle chemické analýzy obsahují odlišné aktivní látky než kořen.

V tradiční medicíně se lopuch využíval pro pročištění krve a jazykem dnešní doby pro detoxikaci organismu. Podporuje vylučování škodlivin a fungování ledvin, diureticky, antisepticky.

Detoxikace organismu

Extrakt z kořene lopuchu stimuluje produkci moči a vyloučení odpadních látek z organismu. Pozitivní vliv tak může mít v případě problémů močového traktu včetně ledvinových kamenů a kvasinkových infekcí. V tradiční čínské medicíně se pro léčbu ledvinových kamenů využíval extrakt ze semen lopuchu. Díky svému diuretickému účinku býval lopuch využíván také coby léčivo na dnu, pozitivní vliv vykazuje také v případě vysokého krevního tlaku.

Podporuje také detoxikaci organismu tím, že působí chelatačně, tedy na sebe váže škodlivé molekuly, jejichž vyloučení pak podporuje. Detoxikaci stimuluje také svým enzymatickým působením. Kořen lopuchu působí mírně antibioticky, antisepticky a protizánětlivě a při topické aplikaci může být účinný vůči akné, ekzémům, seboroické dermatitidě a lupénce. V kůži zlepšuje cirkulaci a urychluje metabolismuch kožních buněk, čímž urychluje hojení poškození pleti a redukuje vrásky, především pak jeho semena. V tradiční čínské medicíně se lopuch využívá při bolestech v krku a nachlazeních.

Pozitivní vliv má také v případě žaludečních a střevních komplikací, ve své domovině v Jižní Americe je proto historicky využíván pro léčbu chronických žaludečních vředů.

Jaké účinné látky jsou za tyto pozitivní účinky zodpovědné?

Především antioxidanty lignany jako arctigenin, arctiin a essiac. Dále se v lopuchu vyskytují kafoylchinové kyseliny.