Med

Látka, kterou produkují včely z nektaru kvetoucích rostlin

Med se skládá převážně z fruktózy a glukózy. Jeho primární využitím je stále forma potraviny, nicméně se med v poslední době dostává i do produktů kosmetické péče, a to zejména díky obsahu aminokyselin, peptidů a antioxidantů.

Med dokáže zjemnit pleť a ulevuje v případě mnoha obtíží. Zejména pak tmavší typy medu, které mají větší antioxidační kapacitu. Vedle toho působí med proti infekcím pleti, podporuje její hojení a napomáhá zachovat hydrataci.

Hydratace

Med zlepšuje stav suché pleti, protože ji zvlhčuje a uzamyká v ní vláhu. Díky tomu působí i proti rozvoji vrásek, protože podporuje elasticitu pleti.

Ochrana před volnými radikály

Med je přírodní antioxidant, a to jak v případě konzumace, tak topické aplikace. Napomáhá ochraně organismu před oxidativním stresem, tedy poškození volnými radikály. Podporuje také přirozenou ochranu pleti před ultrafialovým zářením, a chrání tak před předčasným stárnutím pleti.

Podpora hojení

Díky antimikrobiálním vlastnostem chrání pleť před rozvojem infekcí a naopak podporuje její hojení a regeneraci. Cukry obsažené v medu totiž reagují s vodou takovým způsobem, že znemožňují rozvoj nežádoucích mikroorganismů v pleti. Když navíc přijde med do kontaktu s tekutinami, které se produkují z kožních vřídků a poškození, vzniká peroxid vodíku, který působí proti rozvoji bakterií v poraněných oblastech. Tím dochází k urychlení hojení.