Metabolický syndrom

Propojení několika fyziologických projevů, které mohou společně vést ke zhoršení zdravotního stavu člověka

Označení metabolický syndrom v sobě zahnuje vícero jevů, jako je hypertenze, zvýšená hladina krevního cukru, větší množství viscelárního tuku nebo zvýšené hladiny triglyceridů a cholesterolu. Vyskytují-li se tyto jevy společně, zvyšují riziko rozvoje dalších zdravotních komplikací, jako jsou infarkt, mrtvice či cukrovka. Neznamená to nicméně, že by tato onemocnění sama o sobě znamenala, že dotyčný trpí metabolickým syndromem, jakmile se však projevů objevuje více, riziko metabolického syndromu vzrůstá.

Na vině je tloušťka

Metabolický syndrom se projevuje především vyšší tělesnou hmotností, zejména velkým obvodem kolem pasu. Projevem metabolického syndromu může být také zvýšená hladina krevního cukru a symptomy typické pro cukrovku, jako je žíznivost, únava, rozmlžené vidění.

Mezi hlavní přičiny vzniku metabolického syndromu patří nadváha, až obezita, souvisí s ní i inzulínová rezistence. Za normálních okolností trávicí trakt rozkládá přijaté potraviny na makroživiny včetně cukrů, tedy glukózy. Slinivka břišní za tímto účelem produkuje hormon inzulín, který napomáhá vstupu glukózy coby zdroje energie pro buňky. Inzulínová rezistence je stav, kdy tělesné buňky nereagují optimálně na inzulín, a glukóza do nich tím pádem nemůže vstoupit. Výsledkem je, že roste hladina cukru v krvi navzdory tomu, že se organismus snaží ji regulovat produkcí stále většího množství inzulinu.

Cukrovka a inzulinová rezistence

Metabolický syndrom zvyšuje riziko rozvoje některých onemocnění, především cukrovky způsobené inzulínovou rezistencí, kardiovaskulárních onemocnění souvisejících s hypertenzí a vysokým cholesterolem.

Nejlepším způsobem, jak se metabolického syndromu zbavit, je změna životního stylu vedoucí k redukci tělesné váhy, tedy zahrnutí pravidelného cvičení, úprava stravy zahrnující vyšší příjem ovoce a zeleniny na úkor nezdravých tuků, sladkostí a vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Vhodné je i omezení kouření a snaha o redukci stresu.