Periorální dermatitida

Obličejová vyrážka, která se objevuje zejména v okolí úst

Nejčastěji je periorální dermatitida červená, šupinatá či s malými hrbolky. Objeví-li se svědění či pálení, pak jen lehké. Periorální dermatitida se může rozšířit kolem nosu a případně kolem očí, a naopak se zcela vyhne pokožce kolem rtů. U mužů a dětí je periorální dermatitida vzácnější, přetrvávat tento stav však může měsíce i roky.

Na vzniku se podílí více faktorů

Příčin vzniku periorální dermatitidy bývá většinou více. To nejčastější je dlouhodobé používání steroidových krémů a inhalování steroidových sprejů. Nadužívání hutných obličejových krémů a hydratačních prostředků může být další příčinou vzniku. Původcem periorální dermatitidy bývá i podráždění pleti, fluorované zubní pasty a růžovka.

Prvním krokem léčby periorální dermatitidy je přerušení používání potenciálně dráždivých přípravků – steroidových krémů nebo hydrokortizonu. V momentě, kdy se steroidy přestanou používat, dochází krátkodobě k výraznému zhoršení stavu po dobu několika dnů či týdnů, než dojde ke zlepšení. Přerušit by postižený měl i používání hutných obličejových krémů. Je třeba odolat pokušení a žádný z těchto přípravků již dále nepoužívat.

V žádném případě klasické mytí

Pro mytí obličeje je v případě problémů s pletí způsobených periorální dermatitidou vhodné používat jemné mýdlo nebo jeho náhražku. Vyvarovat se je třeba i silnému drhnutí pleti. Ve velmi úporných případech dermatitidy je vhodné přerušit také používání fluorované zubní pasty.

Nejspolehlivějším typem léčby jsou orálně podávaná antibiotika, jež se berou po dobu tří až dvanácti týdnu ve snižujících se dávkách. Pro rychlejší úlevu od příznaků periorální dermatitidy je možné používat také topické antibiotické krémy. Aby se předešlo návratu onemocnění, je možné v jejich aplikaci pokračovat několik měsíců po vymizení příznaků.

I po úspěšném zaléčení mívá však periorální dermatitida tendenci vracet se. Obvykle je však jednou úspěšný typ léčby úspěšný i po druhé, po třetí. Mnoho případů periorální dermatitidy se v průběhu doby mění v růžovku. Periorální dermatitida je častý kožní problém, ale naštěstí je možné s ním za pomoci úspěšné léčby u většiny lidí bojovat.