Petechie

Drobné krevní výrony na kůži

Petechie znamená výsev velice drobných prokrvácených míst v kůži (hemoragie), která vypadají jako rudofialové tečkování pleti. Příčina těchto výronů může být pestrá, ale v zásadě se vždy jedná o narušení celistvosti drobných podkožních krevních cév (kapilár).

Skoro jako vyrážka

Tyto drobné kulaté flíčky, které se na pleti objevují, se jeví červené, hnědé či nafialovělé, právě kvůli své přičině vzniku, krvácení. Obvykle se petechie objevují ve shlucích připomínajících vyrážku. Na dotyk jsou obvykle ploché a ani při zatlačení nemění barvu. Mohou se objevit i v dutině ústní nebo na očních víčkách.

Petechie je velmi častým onemocněním a může indikovat mnoho zdravotních komplikací, od drobných až k velmi vážným.

Důvod? Prosakování krve

Jemné krevní cévy (kapiláry) spojují nejmenší části tepen s nejmenšími částmi žil. Petechie se objeví, když kapiláry začnou krvácet, a krev prosakuje do kůže. Toto krvácení může způsobit mnoho faktorů včetně dlouhodobé zátěže, zranění, užívání léků či spálení od slunce.

Na obličeji se petechie objevuje většinou v důsledku pláče, kašlání, zvracení, porodu nebo posilování.

Stejně tak může být příčinou jejího vzniku užívání léků na ředění krve, antibiotik aj., nebo různá onemocnění včetně virových, bakteriálních a houbových infekcí.