Oslavte s námi 22. narozeniny a využijte 20% akční kód NAROZENINY na celý sortiment (kromě již zlevněného zboží). Můžete využít do 16. 10., tak neváhejte!

Pihy

Shluky koncentrovaného melaninu, nejlépe viditelné u lidí se světlou pletí

Pihy jsou mnohočetná plošná ložiska, která jsou stejnoměrně zbarvená dohněda.

Pihy nemají zvýšený počet buněk melanocytů, které produkují melanin, ale obsahují melanocyty, které nadprodukují melaninové granule, melanosomy. Ty mění zbarvení buněk ve svrchních vrstvách kůže keranocytech. Právě v tomto se pihy liší od různých typů hyperpigmentace.

Pihy ze slunce

Vznik pih způsobuje zejména vystavení kůže slunečnímu záření. UVB záření aktivuje melanocyty, které následně navýší produkci melaninu. Pihy jsou proto tmavší a viditelnější. Vliv na vznik pih má také dědičnost.

Pihy se vyskytují především na obličeji, ačkoliv se mohou objevit všude na těle, kde kůže je vystavena slunečnímu záření, tedy například na rukou či ramenou. Intenzivně koncentrovaný melanin může způsobit další formování pih a jejich spojování, takže pak pomohou pokrývat celou oblast na těle (většinou se jedná o obličej).

Pihy u dětí

U malých dětí nejsou pihy moc časté, začínají se objevovat obvykle až před pubertou. I když jsou pihy odstraněny různými krémy či lasery, po opětovném vystavení pleti slunečnímu záření se mají tendenci znovu objevit, není-li pleť chráněna opalovací krémem čii jiným přípravkem s SPF faktorem. S rostoucím věkem mohou u některých lidí vyblednout.

Pihy nepatří mezi poruchy pleti. Lidé s pihami mívají obecně nižší koncentraci fotoprotektivního melaninu, a jsou proto více náchylní k poškození škodlivým ultrafialovým zářením. Ten, kdo má hodně pih, by měl vždy používat přípravek s SPF faktorem a pokud možno se vyhýbat nadměrnému pobytu na slunci. 

Nejčastěji vyhledáváte: červené pihy, odstranění pihy laserem, pihy rakovina, černé pihy, pihy na nose, pihy na rukou, pihy v obličeji, pihy u dětí, pihy v těhotenství, pihy na krku, pihy nebezpečné, pihy po opalování, pihy odstranění