Prodloužili jsme pro vás otevírací dobu naší výdejny. Až do 23. 12. se u nás můžete zastavit od pondělí do pátku od 13:00h do 17:30 hodin.

Stratum spinosum

Nejtlustší vrstva epidermis

Stratum spinosum je druhou nejhlubší vrstvou epidermis, navazující na nejhlubší vrstvu, stratum basale. Stratum spinosum bývá také nazývaná vrstvou ostnitých buněk, protože ji tvoří více vrstev buněk tvaru ostenů, které jsou spojeny tzv. desmozomy. Desmozomy se váží jeden ke druhému a posilují propojení mezi jednotlivými buňkami.

Ochrana kůže před toxiny

Stratum spinosum tvoří zhruba osm až deset vrstev keratinocytů, které vznikly v důsledku buněčného dělení ve stratum basale. Mezi keratinocyty jsou ale nicméně rozptýlené ještě další buňky zvané Langherhansovy buňky. Tyto buňky fungují jako makrofágové, které pohlcují škodlivé bakterie, cizorodé částice a také poškozené buňky ve svém okolí. Tím napomáhají ochraně nejen epidermis, ale celého organismu.

Ve stratum spinosum keratinocyty také počínají proces syntézy keratinu a uvolňují glykolipidy odpuzující vodu, čímž působí preventivně proti ztrátě vody z těla. Na druhou stranu, kůže díky tomuto mechanismu vodu nepropouští. Jak se na vrcholu stratum basale ležící pod stratum spinosum formují nové keratinocyty, ty stávající ve stratum spinosum jsou vytlačovány výše do další vrstvy epidermis, stratum granulosum.