Teprenon

Aktivní složka působící proti zarudnutí a stárnutí pleti

Teprenon je označení látky geranylgeranylaceton, která se používá k léčbě žaludečních vředů, nicméně u ní bylo vědecky pozorováno, že má vliv na zpomalení ztráty sluchu způsobené věkem. Ptáte se, jak toto všechno souvisí s kosmetikou, stárnutím a zarudnutím pleti?

Klíčový účinek má teprenon na proteiny teplotního šoku, tedy na skupinu proteinů, které zajišťují univerzální stresovou odpověď buněk (například při vystavení vysoké teplotě nebo extrémnímu pH). Díky tomuto účinku mohou ostatní proteiny vzájemně působit s proteiny teplotního šoku na buněčné úrovni, a tím ovlivňovat pochody v celém organismu.

Proti začervenání i suché pleti

Když jsou proteiny teplotního šoku redukovány, což je přesně to, co se od teprenonu očekává, dochází k redukci zánětu v pleti a buňky tak v pleti „žijí“ déle. Výzkumy také prokázaly, že má teprenon vliv na pleť, je-li aplikován topicky. Pleť je největším orgánem organismu a produkuje mnoho proteinů teplotního šoku, protože je vystavena největšímu množství fyzikálních a environmentálních podnětů. Je proto vhodné aplikovat na ni produkty obsahující teprenon, který aktivitu těchto proteinů omezí.

Teprenon navíc bojuje proti příznakům stárnutí pleti zlepšením její hydratace, redukcí rozšířených pórů a celkovým zlepšením barevného tónu pleti.