Transepidermální ztráta vody

Problém postihující a zároveň způsobující suchou pleť

Transepidermální ztráta vody je mírou toho, jak velké množství vody ztratí organismus do vnějšího prostředí průchodem přes epidermis, respektive Stratum corneum, nejsvrchnější vrstvu pleti. Ke ztrátě vody dochází prostřednictvím difuze a evaporace, probíhá kontinuálně bez možnosti ji kontrolovat.

Suchá pleť a další problémy

Poruchy ochranné kožní bariéry, jako jsou různá škrábnutí, říznutí, popálení pleti i suchá pleť jako taková mohou transepidermální ztrátu vody navýšit. Ovlivňují ji také vnější faktory, jako je teplota prostředí, jeho vlhkost a míra ultrafialového záření. Takové faktory, které poškozují pleť nebo narušují její soudržnost, navyšují a zvyšují suchost pleti.

Další přičinou je poškození stratum corneum odstraněním keratinu či přirozených zvlhčujících faktorů a narušení lipidové bariéry. K tomu může dojít kontaktem s dráždivými chemikáliemi, stav zhoršuje i mytí kůže velmi horkou vodou, nebo velmi dlouhodobý kontakt s vodou obecně.

Vnější problémy způsobující ztrátu vody

Existují i vnitřní faktory jako kožní onemocnění typu lupénka, ekzém, dědičná suchá pleť (ichytóza), citlivá pleť nebo stárnutí organismu.

Vystavení pleti dráždivým elementům narušuje fungování ochranné kožní bariéry a její schopnost bránit pleť před škodlivými vnějšími vlivy. Dochází k úbytku ochranných lipidů, bílkovin, přirozených zvlhčujících faktorů a nakonec vody. Se sníženým obsahem vody se snižuje i fungování běžných enzymů, což ještě zhoršuje stav kůže.

Protože mít suchou pleť není příjemné ani zdravé, je vhodné transepidermální ztrátě vody zamezit:

  • Ochranou pleti před vnějšími faktory včetně větru, slunce, extrémních teplot
  • Užíváním zvhlčovače vzduchu v suchém prostředí
  • Používáním jemných čistících produktů na pleť, které podporují správné fungování kožní bariéry
  • Pravidelnou aplikací hydratačních produktů s obsahem humektantů, které váží vodu, a okluziv, které na kůži utváří ochranu před vnějšími faktory
  • Transepidermální ztráta vody neovlivňuje jen suchost pleti, ale může být i příčinou vzniku šupinek na kůži a zdrojem jejího podráždění