Zelený čaj

Specificky zpracované listy čajovníku, které mají pozitivní vliv při konzumaci i topické aplikaci

Zelený čaj se vytváří z listů čajovníku, neprochází nicméně stejným procesem fermentace jako čaj černý. Pouze se napařuje a následně suší. Zelený čaj pochází z Číny, v současnosti se však jeho produkce rozšířila do mnoha zemí Asie.  

Pozitivní účinky na organismus

Existuje mnoho druhů zeleného čaje, které se liší jak odrůdou čajovníku, tak podmínkami, v jakých dozrává, způsobem zemědělství, procesem produkce i časem sklizně. Zelený čaj obsahuje mnoho fytochemikálií, zejména kofein a polyfenoly. Mezi nejznámější patří epigalokatechin galát, epikatechin galát, epikatechiny a flavanoly. Právě ty mají mít podle některých studií pozitivní efekt na lidské zdraví.

Působí protizánětlivě a proti otokům, mají chránit chrupavky a snižují degeneraci kloubů. Podle některých studií navíc bojují proti HPV infekcím a snižují růst abnormálních buněk na děložním čípku. Dodnes nicméně nebyl objasněn mechanismus těchto aktivit.

Zdravé srdce a cévy

Existují důkazy, že zelený čaj snižuje riziko úmrtí způsobené onemocněními kardiovaskulární soustavy, riziko infarktu a že jeho konzumace snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi na lačno. Kromě toho konzumace snižuje koncentraci celkového cholesterolu v krvi. 

Je nabitý antioxidanty

Zelený čaj obsahuje 2 až 4 % kofein, který má vliv na mozkovou aktivitu a pozornost, podporuje vylučování, stimuluje nervovou soustavu, srdce a svaly díky tomu, že uvolňuje chemikálie v mozku zvané neurotransmitery. Obsažené antioxidanty a další látky napomáhají ještě výraznější ochraně srdce a cév.

V současnosti se zkoumá pozitivní vliv zeleného čaje coby prevence rakoviny a zkvalitnění života s tímto onemocněním a jako podpory hubnutí.

V případě spálení pleti napomáhá její regeneraci topická aplikace zeleného čaje, působit by měl i jako prevence rakoviny kůže způsobené ultrafialovým zářením. Topicky aplikovaný zelený čaj také snižuje otoky, například pod očima.

Účinek zeleného čaje na kůži

1. Celkově zlepšuje vzhled

Zelený čaj napomáhá pleti zbavit se toxinů, podporuje hojení a vyhlazování jizev a elasticitu pleti. Napomáhá také omlazení a podporuje léčbu kožních onemocnění.

2. Snižuje otoky a redukuje tmavé kruhy pod očima

Antioxidanty a taniny v zeleném čaji pomáhají snížit otoky kolem očí a redukovat tmavé kruhy pod očima. Důvodem je, že podporují opětovné stahování krevních cév pod jemnou kůži v očním okolí. Právě roztažené, tmavé cévy jsou jednou z příčin tmavých kruhů.

Zelený čaj navíc obsahuje vitamín K, který podporuje zesvětlení pleti.

3. Bojuje proti projevům stárnutí kůže

Jako silný antioxidant zelený čaj zpomaluje formování viditelných známek stárnutí pleti jako jsou povolené kontury, stařecké skvrny, jemné linky a vrásky. Obsažené polyfenoly napomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály, které mohou poškozovat pleť a její stárnutí urychlovat. Ze stejného důvodu působí preventivně i proti některým formám rakoviny kůže.

4. Zlepšuje stav akné

Katechiny v zeleném čaji jsou antibakteriální – působí tedy proti bakteriím způsobující akné. Napomáhají hormonální rozvnováze, která ještě více podporuje pleť bez akné. Pro tento benefit je nicméně třeba zelený čaj nejen aplikovat topicky, ale i konzumovat.

5. Snižuje zarudnutí pleti

Díky protizánětlivým vlastnostem snižuje zelený čaj zarudnutí pleti a ulevuje od zánětu v kůži.

6. Zlepšuje barevný tón pleti

O zeleném čaji se věří, že sjednocuje barevný tón pleti, vyrovnává nedokonalosti a pleti díky tomu dodává rozzářený vzhled.

7. Podporuje hydrataci

8. Chrání pleť před poškozením slunečním zářením

Zelený čaj sice nelze zařadit na stejnou úroveň jako běžné přípravky na opalování. I on nicméně podporuje obranu pleti před ultrafialovým zářením. Kyselina taninová, theobromin a polyfenoly, které obsahuje, napomáhají hojení sluncem poškození pleti, neutralizují jej a ulevují také od projevů tohoto poškození.

9. Stahuje póry

Díky antioxidačním a adstringentním vlastnostem napomáhá stažení rozšířených pórů, které mají tendenci se ucpávat nebo obsahovat bakterie. Díky tomu podporuje hladký a pevný vzhled pleti.