12 důvodů proč milovat středomořskou kuchyni

12 důvodů proč milovat středomořskou kuchyni

Lékaři a vědci už desítky let studují středomořskou dietu a snaží se určit potraviny a látky v nich, které přispívají k tomu, že obyvatelé kolem středozemního moře se těší dlouhověkosti a lepšímu zdravotnímu stavu než lidé v jiných oblastech Evropy.  

1

Překvapení! Již žádné počítání kalorií

Pro tento stravovací plán nebudete potřebovat kalkulačku. Místo počítání kalorií pouze vyměníte špatné tuky za tuky zdravé pro vaše srdce. Máslo vyměníte za olivový olej. Vyzkoušejte ryby nebo drůbež spíše než červené maso. Vychutnejte si čerstvé ovoce a vynechejte sladké dezerty. Zasyťte se chutnou zeleninou a luštěninami. Ořechy jsou dobré, ale dodržte maximálně hrst denně. Můžete si dát celozrnný chléb a víno, ale v mírném množství.

2

Jezte opravdu čerstvé jídlo

Nebudete již muset v obchodech navštěvovat oddělení s mraženými potravinami nebo vyrazit do rychlého občerstvení. Důraz je kladen především na sezónní jídlo, které se vyrábí jednoduchými a lákavými způsoby. Připravte si lahodný salát ze špenátu, okurek a rajčat. Přidejte klasické řecké přísady, jako jsou černé olivy a sýr feta, podle receptu na rychlý lehký řecký salát. 

skoje

3

 Můžete mít i pečivo a chléb

Upřednostňujte celozrnný chléb a celozrnné pečivo. Obsahují více bílkovin a minerálů a jsou obecně zdravější než pečivo vyrobené z bílé mouky. Vyzkoušejte celozrnný chléb pita namočený v olivovém oleji, humusu nebo tahini (pasta bohatá na bílkoviny vyrobená z mletého sezamového semínka).

4

Tuk není zakázán

Musíte jen hledat dobrý druh tuku. Najdete jej v oříšcích, olivách a olivovém oleji. Tyto tuky (nikoli nasycené tuky a tuky skryté ve zpracovaných potravinách) dodávají pokrmům chuť a pomáhají bojovat proti chorobám od cukrovky po rakovinu. Bazalkové pesto je chutný způsob, jak je dostat do svého jídelníčku.

5

Nabídka je obrovská

Je toho mnohem více než pouze řecká a italská kuchyně. Hledejte také recepty ze Španělska, Turecka, Maroka a dalších zemí. Vyberte si potraviny, které se drží základů: málo červeného masa, raději hodně ryb, mořských plodů, drůbeže, mléčné výrobky, spousta čerstvého ovoce a zeleniny, olivový olej a celozrnné výrobky. Například marocký recept s cizrnou a kořením skvěle zapadá do zdravého středomořského jídelníčku.

6

Koření je velmi chutné

Bobkový list, koriandr, rozmarýn, česnek, pepř a skořice dodávají tolik chuti, že nebudete muset sáhnout po solničce. Některé druhy koření mají zároveň také zdravotní benefity. Například koriandr a rozmarýn obsahují antioxidanty a živiny bojující proti chorobám. 

skoje

7

Snadné na přípravu

Řecká jídla jsou často malá a snadno se sestavují na talíře zvané mezzes. Pokud si chcete připravit lehký studený pokrm, dejte na talíř sýr, olivy a ořechy. Vyzkoušejte také na recepty na bazalkové quinoa s červenou paprikou a různé druhy řeckých dipů. Recepty mají přísady šetrné k srdci, včetně olivového oleje, fazolí, celozrnných výrobků a koření.

8

Můžete si dát víno

Sklenka vína k jídlu je zcela běžná v mnoha středomořských zemích, kde je stolování často uvolněné a společenské. Některé studie naznačují, že víno v rozumné míře v mnoha případech prospívá vašemu srdci. Je důležité dodržet správnou míru, maximálně jedna sklenice denně pro ženy a dvě pro muže. Červené víno může být zdravější než bílé. Zkonzultujte se svým lékařem, zda je to ve vašem případě dobrý nápad.

9

Nebudete mít hlad

Získáte šanci jíst jídla s bohatou chutí, jako jsou pečené sladké brambory, hummus a dokonce i fazolovou pomazánku. Tyto pokrmy trávíte pomalu, proto se budete cítit déle plní. Hlad není problém. Můžete si dát ořechy, olivy nebo kousek nízkotučného sýra. Feta a halloumi mají nižší obsah tuku než čedar, ale přesto jsou velmi chutné.

10

Můžete zhubnout

Myslíte si, že by byl zázrak zhubnout, pokud byste jedli ořechy, sýry a oleje? Ale tyto středomořské základní suroviny a pomalejší způsob stravování vám umožní cítit se nasyceně a spokojeně. A to vám pomůže dodržovat dietu. Pravidelné cvičení je také důležitou a nezbytnou součástí životního stylu.

skoje

11

Vaše srdce vám poděkuje

Téměř vše v této stravě prospívá vašemu srdci. Olivový olej a ořechy pomáhají snižovat „špatný“ cholesterol. Ovoce, zelenina a fazole pomáhají udržovat tepny čisté. Ryby pomáhají snižovat triglyceridy a krevní tlak. I každodenní sklenka vína může být pro vaše srdce dobrá! Pokud jste si dosud nezamilovali ryby, vyzkoušejte recept inspirovaný středomořskou kuchyní – připravte si grilovaného pstruha s citrónovo-estragonovým fazolovým salátem.

12

Udržíte déle pozornost

Stejné dobroty, které chrání vaše srdce, jsou dobré i pro váš mozek. Nejíte špatné tuky a zpracované potraviny, které mohou způsobit zánět. Místo toho díky potravinám bohatým na antioxidanty je tento způsob stravování ideální volbou vhodnou pro mozek.

13

Zvažte užívání doplňku stravy Omega 3 + 3 ANNA BRANDEJS 

V případě, že nemáte čas na přípravu kvalitní stravy, zvažte užívaní doplňku Omega 3+3 ANNA BRANDEJS, který obsahuje to nejlepší ze středomořské diety. Pomůže vašemu srdci, cévám i mozku.

Více o produktu se dozvíte tu: https://www.medaprex.cz/eshop/omega-3-3-by-anna-brandejs-p1567

S článkem souvisí tyto výrobky:

Omega 3+3 ANNA BRANDEJS
Tento produkt je určený pro všechny, kteří si uvědomují důležitost zdravého stárnutí srdce, cév, mozku
1 490 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Jak na suchou pleť. Praktické rady od Anny Brandejs.
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS11.11.2020

Jak na suchou pleť. Praktické rady od Anny Brandejs.

Anna Brandejs radí, jak nejlépe v zimě pečovat o suchou pleť a pokožku celého těla.

Pro sebe chci to nejlepší. S ničím jiným se nespokojím.
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS11.11.2020

Pro sebe chci to nejlepší. S ničím jiným se nespokojím.

A z této touhy Anny Brandejs se zrodila celá řada potravinových doplňků, které nesou její jméno. Proto i inspiraci sbírá jednoduše sama u sebe, neboť „jak člověk stárne, musí o sebe více pečovat“. Vyrobit doplněk stravy prý není složité. Stačí, když si řeknete, jaké účinné látky a v jaké gramáži použít. Nejtěžší je vybrat kvalitní látky. 

10 nekonvenčních (ale vědeckých) tipů, jak odolávat stresu
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS10.11.2020

10 nekonvenčních (ale vědeckých) tipů, jak odolávat stresu

Většina z nás je v této chaotické a nejisté době dost vystresovaná. Existuje mnoho skvělých tipů na snížení stresu, ale v případě, že vám tradiční techniky nefungují, zkuste neobvykle jednoduché, ale vědecké techniky.

Co je to stres a proč nám škodí
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS10.11.2020

Co je to stres a proč nám škodí

Stres je odpověď na nadměrné zatěžující fyzické, emoční nebo intelektuální požadavky. Tělo je dobře vybaveno k řešení krátkých zátěžových epizod, ale dlouhodobá, byť mírná hladina stresu nad obvyklou normu může být pro duševní a fyzické zdraví značně škodlivá.

SUPERFOOD - KURKUMA
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS24.6.2020

SUPERFOOD - KURKUMA

Kurkuma není jen základní složkou kořenící směsi kari, ale i velký pomocník v boji se záněty.