Co jsou růstové faktory

Co jsou růstové faktory

Musíme si přiznat, že většinu žen po třicítce už začínají trápit projevy stárnutí, úplně konkrétně řečeno- vrásky. Prodejci se nám snaží nabídnout nespočet krémů, sér a zázračných kúr, a k tomu ještě většina slibuje vyhlazení vrásek a lifting obličeje do druhého dne.

Každý krém obsahuje jinou zázračnou složku, takže je jasné, že máme problém se vyznat v tom, co doopravdy funguje.  V poslední době se hodně mluví o využití růstových faktorů v kosmetice, takže jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu.   

Hlavní účinná složka – růstový faktor

Obecně vzato, růstový faktor je látka nebo podnět, který navozuje růst organismu nebo jeho části. Dokáže tak zvyšovat počty buněk (tzv. proliferace buněk) nebo nějaké nové vytvářet.
Obecná poučka sice zní dobře, a upřímně najdete ji kdekoliv na internetu.                                                  
Ale jaký růstový faktor je vlastně ten dobrý? Je důležité si uvědomit, že růstových faktorů existuje nespočet druhů a samozřejmě ne všechny jsou prospěšné pro naši pokožku. Musíme tedy vybrat výrobek, který obsahuje růstový faktor určený přímo pro kůži - tzv. epidermální růstový faktor (EGF). U tohoto růstového faktoru byl totiž prokázán účinek a to ne ledajaký. Epidermální růstový faktor zvyšuje prokazatelně počet epidermálních buněk a zároveň navyšuje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. To jsou všechny látky, které jsou důležité pro zdravou pokožku bez vrásek. EGF v podstatě aktivuje kožní receptory, které stimulují obnovu buněk a následnou regeneraci pokožky.
 

Jak se růstové faktory vyrábějí a jak je dopravit dovnitř?

Růstové faktory jsou nejčastěji vyráběny synteticky v laboratořích. Nejkvalitnější růstové faktory jsou vyráběny biotechnologickým postupem a samozřejmě jsou také filtrovány tak, aby výsledný výrobek obsahoval pouze čistý a pozor, také stabilizovaný růstový faktor.                        
Aby aktivní látky mohly fungovat, musíme je také nějakým způsobem dopravit dovnitř pokožky.  Je totiž logické, že jakákoliv aktivní látka bude ztěžka účinkovat na povrchu pokožky, kde nemá co množit nebo vytvářet. Proto je nutné, aby byla aktivní látka uzavřena v tzv. nosném mediu, které nám zaručí průnik mezibuněčným prostorem do pokožky. Dle posledních výzkumů je nejúčinnější  a také nejbezpečnější formou dopravení látek do pokožky tzv. lipozomální systém distribuce. Aktivní látky jsou uzavřeny do lipozomu, který látku ochrání, a má schopnost dopravit aktivní složku tam, kde ji potřebujeme. Jde v podstatě o ochranný obal aktivní látky.
 

Jedna ingredience zpravidla nestačí

Každý účinný přípravek proti vráskám obsahuje alespoň jednu silnou aktivní látku. Nicméně kvalitní účinná kosmetika nesází pouze na jednoho koně, ale svého hlavního dříče podpoří i doplňkovými látkami. Nejde nám přece jen o to, aby se vrásky redukovaly, ale také o celkovou hydrataci a regeneraci pokožky. Z hlediska kombinace růstového faktoru se zpravidla dodávají ještě látky vhodné pro hydrataci jako je kyselina hyaluronová, rostlinné výtažky a jiné zklidňující látky, které pokožku regenerují.
Starší články:
4 tipy, jak ochránit pleť před účinky slunečních paprsků
Omlazení pleti8.5.2013

4 tipy, jak ochránit pleť před účinky slunečních paprsků

Každoročně odpočítáváme poslední zimní dny a netrpělivě vyhlížíme první jarní sluneční paprsky. Slunce nás nabíjí energií a ke svému životu jej potřebujeme. Avšak jako vše i slunce má své dobré i špatné stránky a účinky na lidské zdraví. Pleť bychom měli před škodlivými účinky slunečních paprsků chránit.

Téměř nejprodávanější dermatologický produkt v Británii – Retinol 3TR
Omlazení pleti1.3.2013

Téměř nejprodávanější dermatologický produkt v Británii – Retinol 3TR

Do naší nabídky jsme zařadili nový a velmi zajímavý výrobek. Jedná se o noční sérum které napomáhá k tvorbě syntézy kolagenu, zlepšuje texturu pokožky a navyšuje hydrataci pokožky.

Bez nadsázky, už žádné vrásky!
Omlazení pleti29.12.2012

Bez nadsázky, už žádné vrásky!

I když si to asi nechceme připustit, vrásky se dříve či později objeví i na vlastní pleti. Existuje však mnoho účinných kosmetických přípravků, které proces stárnutí pozastaví či alespoň zmírní. Kromě toho je důležité dodržovat několik jednoduchých zásad, aby naše pokožka zůstala po delší dobu jako ze škatulky.

5 rad pro krásné rty i v zimě
Omlazení pleti1.12.2012

5 rad pro krásné rty i v zimě

Rty jsou v průběhu chladného počasí vystaveny mnoha negativním vlivům. Rychle tak schnou, praskají a celkově slábnou. Přinášíme vám několik jednoduchých zásad, které stačí dodržovat, aby rtíky byly jako ze škatulky i v zimě. Zároveň poradíme, jak vykouzlit krásné a plné rty třeba na silvestrovskou párty.

Brrr… zase ta zima!
Omlazení pleti17.10.2012

Brrr… zase ta zima!

Ráno se probouzíme do teplot jen něco málo nad nulou a většina z nás už nažhavila svá topná tělesa, nebo je minimálně připravila do pohotovostní polohy. Nekompromisní znamení, že i babí léto je definitivně u konce. Nejvyšší čas vyzbrojit se proti mrazivému počasí.