Červené žilky na obličeji: víme, co je způsobuje

Červené žilky na obličeji: víme, co je způsobuje

Proč mám na obličeji rozšířené žilky? Tuhle otázku si zřejmě při pohledu do zrcadla položila nejedna z nás.

Rozšířené žilky a popraskané kapiláry můžete nazvat souhrnným názvem Teleangiektázie. Nebo se můžeme vyhnout odborným termínům a prostě si říct, že to jsou ony červené žilky, které nás otravují dost často pod koleny a na stehnech, což lze ovšem v pohodě zamaskovat o něco delší sukní či kalhotami. Obtěžují nás ovšem i na obličeji, nejčastěji kolem nosu, očí a na tvářích, ačkoliv objevit se mohou všude. Ovšem pozor, nejsou červené žilky jako červené žilky. Ty na obličeji mají, na rozdíl od těch na nohou a jinde po těle, většinou jinou příčinu. Červená nebo namodralá vlákna jsou způsobena poškozeními v žilách a kapilárách. Rozšířené žilky bývají povětšinou neškodné. Tedy až na onen estetický problém… Jaké jsou důvody jejich vzniku?

Žilní nedostatečnost

Rozšířené žilky se rozvíjejí z žilní nedostatečnosti. Ta je způsobena obráceným tokem krve v žilách. Tlak je pak příčinou poškození cévních stěn. Déletrvající zánět, vysoký krevní tlak a obezita jsou jen některé z lékařských příčin žilní nedostatečnosti. Příčiny ovšem nemusí být vždy lékařské. Například úporné drhnutí obličeje či necitlivé čištění pleti mohou způsobit popraskání kapilár, zejména v oblasti okolo očí.

CALMWISE COLOUR CORRECT CALMWISE COLOUR CORRECT CALMWISE COLOUR CORRECT vás konečně zbaví začervenání pleti! Vyřeší totiž všech 6 kroků, které vedou ke vzniku zarudnutí. Zmírňuje zánět v pleti, působí jako jeho prevence a navíc již začervenalá místa maskuje. 1 480 Kč

Věk

Stárnutí způsobuje oslabení žil a kůže a tato zeslabená pleť může často za to, že jsou na ní rozšířené žilky více vidět. Obecně, menší rozšířené žilky bývají červené, ty větší spíše namodralé. Barva těchto žilek vychází ze schopnosti žilek sám se vyspravit. Popraskané kapiláry v mladší pleti mohou svoji funkci delegovat na větší žíly, a zůstanou tak zarudlé až do momentu, kdy se vyspraví. Stárnoucí kapiláry už nemusí mít možnost „spolehnout“ se na větší žíly, protože i ty už bývají často slabé a poškozené.

Růžovka

Tato kožní choroba známá i pod názvem rosacea, stejně jako ekzém a další zánětlivá onemocnění kůže, může způsobit popraskání žilek. Jakýkoliv stav pleti, který způsobuje déletrvající dilataci (roztažení) cév či podrážení může vést k tlaku na žíly a jemné kapiláry. A pak už jsme jen krůček od červených vláken na pleti viditelných pouhým okem (a vyžadující buď zákrok u odborníka, a nebo pravidelné používání světle zeleného korektoru).

Symptomy růžovky nejsou jen červené tváře. My naštěstí víme, jak se jich zbavit Symptomy růžovky nejsou jen červené tváře. My naštěstí víme, jak se jich zbavit Jestli jste si mysleli, že růžovka, či rosacea, znamená, že vám po pobytu v zimě zčervenají tváře, jste vedle jak ta pověstná jedle. Růžovka má mnoho projevů, které jsou často mnohem nepříjemnější, než jen probarvená tvář.

Volné radikály

Volné radikály jsou zodpovědné spíše za rozšířené žilky na obličeji, spíše než za žilky, které se objevují na nohách. Čím to? Sluníčko! Vystavování obličeje slunci je za rozšířené žilky přímo zodpovědné, hlavně okolo očí. Stejně tak kouření, které může poškodit tepny a žíly. Navíc je zodpovědné i za předčasné stárnutí pleti, kvůli kterému jsou rozšířené žilky více vidět. A aby toho nebylo málo, schopnost kapilár opravit sebe sama je u kuřáků výrazně nižší (a pomalejší) než u nekuřáků. Ani pasivní kuřáci na tom bohužel nejsou o moc lépe, protože pravidelné vystavování organismu znečištění a toxinům může způsobit rozvoj rozšířených žilek.

Životní styl

Rozšířené žilky postihují více než 40 procent populace a na tomto vysokém čísle se obří měrou podílí také faktory související se životním stylem. Ten ovlivňuje funkcionalitu žil i jejich schopnost samoregenerace. Viníkem popraskaných žilek v okolí očí tak může být stres, nespavost, namáhání očí nebo nedostatek pohybu. Pohyb je mimochodem skvělá prevence! Dokáže zlepšit stav žil, pleti a celkového zdraví. Ono totiž, co si budeme povídat, o našem celkovém zdraví toho nejvíc prozradí právě obličej.

Starší články:
Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek
Problémy s pletí29.7.2015

Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek

Každá jizva má svůj příběh. Jenže my nežijeme s indiány v rezervaci, abychom byli nuceni nechávat si tyto „známky z boje“ na kůži pro společenskou prestiž. Klidně se je můžeme nechat odstranit, v současné doby existuje mnoho způsobů.

Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)
Problémy s pletí27.7.2015

Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)

Nedávno jsme se v našem Magazínu krásy zaobírali možnostmi, jak se zbavit jizev po akné. Narazili jsme na chemický peeling, dermabrazi, ale i různé chirurgické možnosti jejich odstranění. Teď se zaměříme na slibované přírodní způsoby, jak s jizvami po akné bojovat.

Vypadaly vám řasy? Víme, jak to napravit
Problémy s pletí17.7.2015

Vypadaly vám řasy? Víme, jak to napravit

Jestli si právě teď zoufáte, že vaše řasy nejsou, co bývaly, a chtěli byste podpořit jejich růst, máme tu článek přesně pro vás! Zaměříme se totiž na to, proč vám řasy padají a také na to, jak podpořit růst řas, když už jsou jednou pryč.

Jak se zbavit mílií?
Problémy s pletí13.7.2015

Jak se zbavit mílií?

Není to akné, přesto je skoro stejně těžké tyhle „bílé tečky“ odstranit. Tak vás trápí? Vybrali jsme pro vás tři nejlepší možnosti, jak jim dát nadobro sbohem.

Nejlepší způsoby, jak se zbavit jizev po akné
Problémy s pletí17.6.2015

Nejlepší způsoby, jak se zbavit jizev po akné

Problémy s akné dokáží v časech puberty pěkně potrápit. S jeho následky se mnozí potýkají v podobě jizev také v letech, kdy už mají pubertu dávno za sebou. A co hůř, mnoho lidí sžírá i akné v dospělosti. Proto se budeme v našem magazínu tomuto tématu věnovat více. Nyní se zaměříme hlavně na možnosti odstranění jizev po akné. Jaké tedy jsou?