Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek

Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek

Každá jizva má svůj příběh. Jenže my nežijeme s indiány v rezervaci, abychom byli nuceni nechávat si tyto „známky z boje“ na kůži pro společenskou prestiž. Klidně se je můžeme nechat odstranit, v současné doby existuje mnoho způsobů.

Aby se však dala určit správná léčba, která povede k redukci viditelnosti jizev, je třeba nejprve určit, o jaký typ jizvy se jedná. Rozlišujeme jich několik. Vyhneme se odborné klasifikaci jizev podle příčiny vzniku a zaměříme se na to, co můžeme sami vidět pouhým okem, tedy rozdělíme si je podle vzhledu.

Atrofické jizvy

Atrofické či hypotrofické jizvy nevystupují nad úroveň svrchní vrstvy kůže, jejich povrch je pod ní (tvoří prohlubně či jamky), případně je s ní zarovnaný v jedné hladině. Tento typ jizvy se často připisuje hyperpigmentaci, nicméně skutečnými viníky jizev jsou v tomto případě spíš akné nebo neštovice.

Jizvy po akné

Jizvičky po akné jsou samostatnou kapitolou, kterou lze zahrnout pod atrofické jizvy. Akné a pupínky mají tendenci se v čase zhojit, někdy po nich ovšem zůstanou nepěkné malé jizvy v podobě prohlubní na kůži.

Jizvy po akné mohou mít mnoho podob. Jednou z nich jsou „široké póry“, které prochází nejsvrchnější vrstvou kůže. Vznikají ve chvíli, kdy se infekce akné dostane na povrch kůže a poruší kožní tkáň. Zároveň mohou být také důsledkem neodborného zápasu s bílými a černými komedony. V kožní tkáni dojde k zánětu, ten naruší strukturu a výrobu kolagenových vláken (která jsou zodpovědná za integritu a elasticitu pleti). Zánět se pak prohlubuje hlouběji do kůže a vytváří ostré hluboké jizvy. V angličtině se tomuto typu jizev říká cepínové jizvy. Důvod je prostý – jizvičky vypadají, jako byste je do kůže vysekali cepínem. Po akné vám ale na památku mohou zůstat i plošně větší jizvy. I ty vznikají z nedostatku kolagenu v kůži. Mohou být povrchové, nicméně mohou zasahovat až do střední dermis.

Hypertrofické jizvy

Hypertrofické jizvy jsou viditelně vyvýšení nad povrch kůže. Oproti atrofickým jizvám, které charakterizuje ztráta tkáně, hypertrofické jizvy charakterizuje přesný opak, přítomnost přebytečného vaziva. Jejich vznik je dán nesprávným hojením jizvy, nicméně se formuje pouze v oblasti zranění a nezasahuje do další tkáně (na rozdíl od keloidních jizev). Problematická není jen estetická stránka hypertrofických jizev. Může totiž dojít k omezení hybnosti postižených tkání, například v oblasti kloubů.

Strie

Říkáte si, že strie přece nejsou jizvy? Omyl! Vězte, že se také jedná o jizvy, respektive pajizévky, které se tvoří pod kůží. Právě proto je tak těžké s nimi bojovat. Nejde totiž o lehký kosmetický problém. Jestli vás téma strií zajímá, podívejte se do článků v našem magazínu: v jednom z nich jsme odhalili skutečnou příčinu vzniku strií, v dalším jsme zabývali největšími mýty o striích.

New Gel+ E New Gel+ E Chcete opravdu vyhladit vaše jizvy či strie? Silikonový gel New Gel+ E je dokáže zarovnat, vyhladit i zesvětlit. Díky vitamínu E pokožku zároveň zjemní a hydratuje. Snadno se aplikuje a rychle zasychá, takže vás nebude ničím omezovat. Ideální v kombinaci se silikonovými náplastmi New Gel+. 935 Kč

Keloidní jizvy

Keloidní jizvy jsou v podstatě hypertrofické, zjizvená tkáň vystupuje nad úroveň povrchu okolní kůže. Protože však proces hojení neprobíhal správně, je tato tkáň tuhá a zbytnělá, tmavší než okolní pleť. Navíc tento typ jizvy zasahuje i tkáně, která ránou nebyla zasažena. Důvodů tohoto zbytnění je více, nejčastěji k němu však dojde po úrazu, kdy už je rána zacelená, nicméně pokožka stále produkuje nadbytek kolagenu. Zbytnělá tkáň zároveň může člověka, pokud je v pohyblivé oblasti, omezovat v hybnosti.

Sledujte i nadále Magazín krásy, protože se zanedlouho dočkáte navazujícího článku, v němž se dozvíte, jaké jsou možnosti, jak jednotlivé typy jizev odstranit. Jednou z neivazivních možností jsou silikonové gely a náplasti New Gel+.

S článkem souvisí tyto výrobky:

New Gel+ E
Chcete opravdu vyhladit vaše jizvy či strie? Silikonový gel New Gel+ E je dokáže zarovnat, vyhladit i
100% vegan
V těhotenství a při kojení
935 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)
Problémy s pletí27.7.2015

Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)

Nedávno jsme se v našem Magazínu krásy zaobírali možnostmi, jak se zbavit jizev po akné. Narazili jsme na chemický peeling, dermabrazi, ale i různé chirurgické možnosti jejich odstranění. Teď se zaměříme na slibované přírodní způsoby, jak s jizvami po akné bojovat.

Vypadaly vám řasy? Víme, jak to napravit
Problémy s pletí17.7.2015

Vypadaly vám řasy? Víme, jak to napravit

Jestli si právě teď zoufáte, že vaše řasy nejsou, co bývaly, a chtěli byste podpořit jejich růst, máme tu článek přesně pro vás! Zaměříme se totiž na to, proč vám řasy padají a také na to, jak podpořit růst řas, když už jsou jednou pryč.

Jak se zbavit mílií?
Problémy s pletí13.7.2015

Jak se zbavit mílií?

Není to akné, přesto je skoro stejně těžké tyhle „bílé tečky“ odstranit. Tak vás trápí? Vybrali jsme pro vás tři nejlepší možnosti, jak jim dát nadobro sbohem.

Nejlepší způsoby, jak se zbavit jizev po akné
Problémy s pletí17.6.2015

Nejlepší způsoby, jak se zbavit jizev po akné

Problémy s akné dokáží v časech puberty pěkně potrápit. S jeho následky se mnozí potýkají v podobě jizev také v letech, kdy už mají pubertu dávno za sebou. A co hůř, mnoho lidí sžírá i akné v dospělosti. Proto se budeme v našem magazínu tomuto tématu věnovat více. Nyní se zaměříme hlavně na možnosti odstranění jizev po akné. Jaké tedy jsou?

Taky vás trápí strie? Odhalili jsme pro vás devět největších mýtů
Problémy s pletí12.6.2015

Taky vás trápí strie? Odhalili jsme pro vás devět největších mýtů

Strie se dělají kvůli tloustnutí, problém s nimi mají jenom ženy, hubených se netýkají, opálení na ně pomáhá… Vzali jsme si na paškál devět největších mýtů o striích a rozhodli jsme se jim podívat na zoubek.