Artróza se netýká jen starých lidí

Artróza se netýká jen starých lidí

Artrózu máme většinou spojenou se staršími lidmi jako nemoc, která napadá klouby, které pak bolí. To ale neznamená, že se vyhýbá mladším lidem. Artróza dnes totiž může postihnout každého.

Pokud trpíte artrózou, poznáte to celkem snadno, protože příznaků je celá řada. My vám nyní přiblížíme ty, které jsou nejsnadněji podchytitelné.

 
  1. Bolest. Jedná se o bolest kloubů, která se nejvíce projevuje při zátěži nebo zvýšené námaze. Nejvíce bolí měkká tkáň okolo kloubu.
  2. Ztuhlost těla. To nejvíce poznáme při vstávání ať už od stolu nebo z postele. Je pro nás velkým problémem bez námahy vstát a poté se musíme bolestivě rozhýbávat.
  3. Otoky. To je znakem toho, že v kloubu je určitá infekce, která omezuje jeho hybnost a celkové zdraví.
  4. Špatná hybnost. Kloub už není natolik pohyblivý, jako býval dřív. Těžko s ním otáčíte a má omezenou hybnost do stran.
  5. Deformace. Kloub je už na první pohled nemocný. Ztratil původní tvar a nyní se velmi vymyká normálu.
 

Ptáte se, z jakých příčin artróza vlastně vzniká?

Odpovědí na tuto otázku je několik. Předně si musíme zdůraznit, že artróza je civilizační choroba, na které se výrazně podílí náš životní styl. Tím se myslí špatná strava, nedostatek pohybu či fyzická zátěž, která je pouze jednostranná. Příčiny vzniku artrózy můžeme rozdělit do dvou skupin, na lokální, mezi něž můžeme zařadit jednostrannou fyzickou zátěž, zatěžování daných kloubů či úrazy, a na globální. Tam patří obezita, dědičnost a cukrovka.
 

Co se nám tedy při artróze stává?

Artróza je v podstatě nemoc chrupavek, které jsou okolo kloubu. Při artróze dochází k jejich postupnému ničení, protože se v nich snižuje obsah glykosaminoglykanů a tím ztrácí svojí pružnost.
Chrupavka je původně hladká, ale pokud se naruší a vzniknou v ní malé praskliny a štěrbiny, dochází k narušování kosti. Je to z toho důvodu, že praskliny se postupně prohlubují až na kloub a ten se díky tomu do těchto štěrbin pomalu uvolňuje. Tím se poškozují měkké vazy a dochází ke vzniku kostěných výstupků na chrupavce.
 
Artróza ale nepostihuje všechny klouby bez výjimky. Nejčastěji se jedná o artrózu na kolenou, kyčlích a ramenech. Ovšem ve výjimečných případech postihuje tato nemoc i menší klouby. S výjimkou kyčlí nemoc nikdy nedochází až do stádia nehybnosti. U kyčle proto často dochází k její výměně za umělý kloub.
 
Pokud máme na artrózu podezření, je přímo nutné, začít svojí nemoc konzultovat s lékařem. Ten jí diagnostikuje pomocí několika věcí. Nejprve se vás bude pouze vyptávat, a to na bolesti, které pociťujete, na to, jestli se nemoc vyskytuje ještě u nějakého jiného člena vaší rodiny. Poté kloub hmatem prozkoumá, protože spousta výčnělků je cítit na pouhý omak.
Je také nutné zjistit, zda kloub neprodělal nebo právě teď neprodělává nějaký zánět. Lékař svoje vyšetření zakončí pomocí magnetické rezonance či rentgenu, aby měl i vizuální představu, jak to s vaším kloubem vypadá.
 
Léčba artrózy je dnes už přeci jenom o hodně dál, než byla v minulosti. Přesto ale lékaři přesně nevědí její příčiny a tím pádem má i léčba své trhliny. Kloub tudíž nemůžeme zatím úplně uzdravit, léčba nemoc pouze zpomaluje a zlepšuje jeho stav jak různými medikamenty, tak výživou. Pokud už tato léčba nezabírá, dochází ve většině případů k operaci a k výměně kloubu.
Většině pacientů je také doporučeno, aby snížili svojí váhu.
 
Ta má totiž na artrózu velmi velký vliv. Aby se vyhnulo namáhání klouby, pacient se většinou pohybuje pomocí holí či ortéz. Zároveň je mu předepsána rehabilitace, při které dochází k masážím, cvičením či jiným terapiím. Je třeba si tuto nemoc dávat velký pozor a sledovat, zda se vám neobjevují její příznaky. Postihuje totiž velmi velké procento obyvatelstva. A vy přece nechcete v tomto procentu být zahrnutí.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci.
529 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Krásné nohy během chvíle
Zdravý život28.7.2011

Krásné nohy během chvíle

Jaro je tady a je tedy čas na to ukázat svoje nohy. Vždyť právě na jaře vytáhneme ze skříní šaty a sukně. V zimě máme trochu tendence přestat o svoje nohy pečovat, protože je v podstatě nikomu neukazujeme.

Jak naložit s bolestí kloubů
Zdravý život30.11.1999

Jak naložit s bolestí kloubů

Bolest kloubů už dnes není jenom problémem profesionálních sportovců a starých lidí. Často totiž bolest kloubů postihuje i mladé lidi a lidi ve středním věku, kteří rozhodně profesionálně po fotbalovém hřišti či na tenisovém kurtu neběhali.

Opalujte se tak zdravě, jak to jenom jde
Zdravý život30.11.1999

Opalujte se tak zdravě, jak to jenom jde

Existuje pojem zdravé opalování nebo je to jenom nesmysl, který si vymysleli obhájci tmavého opálení? Na tuto otázku jsou velice rozdílné odpovědi. Každopádně, člověk se kontaktu se sluncem rozhodně vyhnout nemůže, a proto je potřeba vědět, jak se co nejzdravěji opalovat, aby nám to příliš neuškodilo. Nicméně to, že opalování je škodlivé, je bohužel nevyvratitelný fakt.