Glukosamin může ulevit při bolestech kloubů, zlepšuje i špatné trávení

Glukosamin může ulevit při bolestech kloubů, zlepšuje i špatné trávení

Glukosamin je přirozenou složkou kloubních chrupavek. Tvoří jejřetězce propojených cukrů a proteinů. Zvlhčuje klouby a napomáhá tělu tlumit nárazy, umožňuje také bezbolestný pohyb kloubů, kostí a svalů.

V organismu působí protizánětlivě, je jednou z nejčastěji užívaných látek v podobě doplňků stravy proti bolestem kloubů. Napomáhá také při terapii běžných komplikací souvisejících se stárnutím organismu jako je artróza a osteoartróza. Může také napomoci zlepšit trávení a stav střev, hybnost a zdraví kloubů obecně. Stejné benefity má i na zdravé klouby, nejen poškozené degenerativním onemocněním.

Bez glukosaminu by byl každodenní pohyb a běžné aktivity velmi obtížné a bolestivé. Organismus ho potřebuje pro syntézu vybraných proteinů a lipidů, které utváří různé tkáně, zejména chrupavky. Proto hraje důležitou roli ve stavbě kloubů, vazů a šlach. Napomáhá také vzniku synoviální tekutiny, která obklopuje klouby a poskytuje jim lubrikaci. Podporuje formování pojivové tkáně nacházející se v trávicím traktu a napomáhá fungování obranyschopnosti.

Užívání doplňků stravy s obsahem glukosaminu může ulevit od bolesti kloubů již po šesti až osmi týdnech.

Jak glukosamin funguje?

Většina výzkumů zabývajících se účinky glukosaminu se zaměřuje na glukosamin sulfát, podobu, v jaké se přirozeně nachází v organismu. Jeho konzumace, ať už v podobě doplňků stravy i silného vývaru z kostí zvyšuje množství chrupavky a synoviální tekutiny, což působí preventivně proti problémům s klouby a jejich bolestem.

Tento aminosacharid napomáhá tvorbě chrupavky z látek zvaných aggrecan a proteoglykany. Mezi hlavní spouštěče osteoartrózy patří zhoršení stavu kloubů dané úbytkem chrupavky. Symptomy tohoto stavu proto glukosamin dokáže zlepšit.

Nejlepších výsledků dosahují osoby s problémy kloubů s denní dávkou glukosaminu mezi 500 až 1500 mg. Toto rozpětí umožňuje:

  • Snížit zánět a napomoci zvrátit autoimunitní reakci
  • Zachovat zdraví kloubů
  • Snížit bolestivost a citlivost kloubů
  • Zlepšit stav střevní výstelky
  • Působit preventivně proti podráždění žaludku a problémům s močovým měchýřem či střevy
  • Zlepšit stav zánětlivých onemocnění střev a syndromu dráždivého tračníku
  • Napomáhat regeneraci tkání
  • Posílit kosti, a tím předcházet zraněním a zlomeninám

Pokud bychom se zaměřili na glukosamin sulfát, je důležitá nejen glukosaminová, ale i sulfátová složka. I ona pravděpodobně organismu napomáhá produkovat chrupavku. Právě proto je forma glukosamin sulfátu nejvhodnější pro suplementaci v porovnání s ostatními formami a často ji obsahují léky na klouby. 

1000 mg glukosamin sulfátu najdete v denní dávkce doplňku stravy ARTENAL by Brandeis Clinic, který stimuluje regeneraci poškozených kloubů a napomáhá úlevě od bolesti. 

Kloubní výživa ARTENAL Kloubní výživa ARTENAL ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci. 529 Kč

Jaké jsou benefity glukosaminu?

Zlepšuje zdraví kloubů a ulevuje v případě artrózy

Glukosamin je jedním z nejvhodnějších doplňků pro podporu zdraví kloubů, který také redukuje symptomy související s degenerativními onemocněními jako je osteoartróza. Přirozený proces stárnutí ovlivňuje pevnost a životnost kloubů, je příčinou úbytku chrupavky a následných bolestí kloubů. Terapie glukosaminem sice není univerzální, jako podpora kloubů bývá nicméně glukosamin nejčastěji hodnocen jako nejúčinnější v boji s diskomfortem spojeným s artrózou.

Glukosamin zpomaluje degeneraci kloubů i při preventivním užívání. Má ovšem též další účinky, lišící se od účinků běžných léků proti bolesti – snižuje chronické záněty v organismu a zlepšuje trávení.

Osteoartróza je onemocnění, pro něž je typická neustálá bolest způsobená lety kumulace tlaku a tření v kloubech. Je vůbec nejčastější formou artrózy a dotýká se milionů lidí, zejména pak seniorů. Jedná se o degenerativní onemocnění, jeho stav se proto s přibývajícími léty (a ještě vyšším třením) zhoršuje.

Zlepšuje trávení a ulevuje v případě syndromu dráždivého tračníku

Glukosamin užívaný v podobě doplňků stravy může působit preventivně proti dalšími poškození, zejména velmi zatěžovaných kloubů jako jsou kolena a kyčle.

Glukosamin také zlepšuje trávení a stimuluje regeneraci výstelky gastrointestinálního traktu, pozitivně působí i při tzv. zvýšené propustnosti střev. Při ní dochází k průniku nestrávených částic stravy a bílkovin až do krevního oběhu skrze drobné otvory ve výstelce trávicího traktu.

V momentě, kdy tyto částice vstoupí do krevního oběhu, mohou být příčinou zánětlivých procesů v organismu nebo spustit či zhoršit imunitní reakci organismu (například potravinové alergie, artróza a syndrom dráždivého tračníku). Glukosamin naopak napomáhá scelení a zlepšení stavu trávicího traktu a snižuje zánětlivé procesy související se syndromem dráždivého tračníku. Také zlepšuje stav výstelky močového měchýře, žaludku a střev. Ulevit může podle některých výzkumů také v případě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.

Děti postižené zánětlivým onemocněním střev obvykle mívají nižší hladiny glukosaminu v organismu.

Může pomoci při problémech čelistního kloubu

Výkumy napovídají, že glukosamin může ulevit od symptomů poruchy čelistního kloubu, pro niž je typická bolestivost čelisti a krku, hlavy a obtíže se spánkem. Postihuje kloub spojující horní a dolní čelist, jeden z nesložitějších kloubů v těle. Při jeho zánětu a opotřebení začíná být složité mluvit, jíst a obecně normálně fungovat.

Preventivně chrání před zlomeninami a problémy plynoucími z úbytku hustoty kostní hmoty

Osoby s nízkou hustotou hmoty kostní a také historií fraktur mohou těžit z užívání glukosaminu, který napomáhá hojení kostí, zejména pokud mají zároveň problémy s artrózou. Podle některých výzkumů napomáhá glukosamin ochraně chrupavek dotýkajících se kostí, snižuje bolestivost a zlepšuje mobilitu. Díky tomu podporuje aktivní životní styl u osob, které by kvůli těmto zdravotním obtížím vyhledávali spíše pasivní způsob života. 

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci.
529 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Bojujte proti stresu a ještě před létem zrelaxujte. Na dovolené se vám to bude hodit!
Zdravý život27.5.2017

Bojujte proti stresu a ještě před létem zrelaxujte. Na dovolené se vám to bude hodit!

Deadliny, termíny, prázdniny… Jedním slovem stres, který dokáže pořádně zadělat na vrásky nejen na čele.

Kompletní list: Těmto látkám byste se v těhotenství měly vyhnout obloukem!
Zdravý život22.5.2017

Kompletní list: Těmto látkám byste se v těhotenství měly vyhnout obloukem!

V těhotenství nestačí se jen vyhýbat plísňovým sýrům, sushi a neužívat některé léky, nebezpečí pro nenarozené miminko číhá i v kosmetických produktech. Čemu byste se tedy po devět měsíců „v očekávání“ (a následující měsíce kojení) vyvarovat, abyste minimalizovaly rizika?

Obtíže s klouby jsou otrava. Přečtěte si, co dělat, aby vás kolena a kyčle nebolely
Zdravý život15.5.2017

Obtíže s klouby jsou otrava. Přečtěte si, co dělat, aby vás kolena a kyčle nebolely

V dnešním vytíženém světě o zdraví kloubů a kostí málokdo přemýšlí. Tedy až do okamžiku, než se objeví první zdravotní problémy. To už ovšem bývá často trošku „po funuse“.

Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů
Zdravý život30.4.2017

Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů

Používání kurkumy má nejen v indické kuchyni dlouholetou tradici. Kurkuma je totiž hlavní součástí klasického indického koření kari.

Nejčastější mýty o opalování vyvráceny!
Zdravý život24.4.2017

Nejčastější mýty o opalování vyvráceny!

Opalovací sezóna se blíží, měli byste proto zrevidovat své znalosti ohledně slunečního záření a ochranou před ním!