Obtíže s klouby jsou otrava. Přečtěte si, co dělat, aby vás kolena a kyčle nebolely

Obtíže s klouby jsou otrava. Přečtěte si, co dělat, aby vás kolena a kyčle nebolely

V dnešním vytíženém světě o zdraví kloubů a kostí málokdo přemýšlí. Tedy až do okamžiku, než se objeví první zdravotní problémy. To už ovšem bývá často trošku „po funuse“.

Bolesti kloubů jsou jednou z nejčastějších příčin zdravotních obtíží. V evropské populaci nějakým postižením kloubů trpí každý pátý. A prognózy nejsou optimistické, naopak!

Po padesátce každý druhý

Zejména artróza je jedním z největších strašáků a nejčastějším onemocněním kloubů. Toto degenerativní onemocnění kloubů postihuje po dovršení padesátých narozenin v podstatě každého druhého člověka, přičemž první příznaky se mohou objevit již krátce po „třicítce“. V České republice trpí artrózou asi 12% populace, tedy zhruba 1,3 milionu osob.

Artróza ale není typická nemoc, je to spíše stárnutí kloubů. V jeho důsledku v kloubních chrupavkách ubývá zdravých buněk na úkor buněk defektních a nedochází k jejich kvalitní regeneraci. Výsledkem jsou bolesti a špatná hybnosti kloubů.

Co se týče zdraví kloubů, prevence je to hlavní. Například pro ženy po menopauze a muže starší padesáti let je vhodné začít s užíváním doplňku stravy s obsahem vápníku.

Co dělat ve chvíli, kdy již problémy s klouby zažíváte?

Pravidelná fyzická aktivita proti bolesti kloubů

Lékaři i chiropraktici se shodují na tom, že pravidelné cvičení je jedním z hlavních faktorů, jak zachovat a dokonce zlepšit zdraví kloubů. Cvičení posiluje a protahuje tělo, stimuluje krevní oběh a navíc napomáhá zachovat optimální tělesnou váhu, která je pro zachování zdraví kloubů klíčová. Pro nejlepší účinek byste měli střídat silový trénink a lehkou aerobní činnost.

Čas od času si dopřejte poctivý vývar

Klasický vývar z kostí sice zabere chvilku, než ho uvaříte, pro klouby je to ale doslova balzám. Obsahuje totiž kolagen a želatinu, tedy dvě komponenty, které jsou důležité pro výživu kloubů. Procesem dlouhého tažení a vaření kostí se do vývaru vedle kolagenu uvolňují i další látky jako prolin, glycin a glutamin. Kromě toho je takový vývar přirozeně bohatý na minerály, jako je vápník, fosfor, křemík a síra. Vyzkoušejte si udělat „vývarovou kúru“ a o bolestech kloubů nebudete vědět.

Vsaďte na doplňky stravy či léky na klouby

Zdraví svých kloubů nicméně můžete podpořit i jinak, a to užíváním vhodných doplňků stravy, které dodají vašemu organismu ty látky, které pro bezbolestné fungování kloubů potřebuje a které bývá často obtížné v dostatečném množství získat ze stravy. Vedle kolagenu na klouby podobně pozitivně působí kyselina hyaluronová.

Kolagen je pro zdraví kloubů nezbytný

Ve zdraví kloubů a kostí hraje kolagen významnou roli, podporuje jejich regeneraci a zachování dobré funkčnosti. V důsledku stárnutí se v organismu snižuje jeho produkce, proto je vhodné užívat doplňky stravy s jeho obsahem.

  • Kolagenu začíná v organismu ubývat již po dovršení 25. roku a do věku šedesáti let se jeho produkce sníží o více než polovinu!
  • Kolagen se nachází v kostech, kloubech i kůži
  • Existuje mnoho typů kolagenu, mezi nejdůležitější patří kolagen I. a III. typu, který utváří kostní hmotu a kolagen II. typu, který utváří kloubní chrupavky.

Kolagen a kyselinu hyaluronovou najdete v doplňku stravy DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, který navíc obsahuje i vitamín C, který zajistí správné vstřebání těchto živin.

Dopřejte si antioxidanty a přírodní výtažky

Organismus potřebuje antioxidanty, aby se dokázal vyrovnat s oxidativním stresem a volnými radikály. Je to právě oxidativní stres, který je jednou z příčin degenerativních onemocnění kloubů. Enzymy, jejichž aktivitu stimuluje, totiž zapříčiňují rozklad kloubních chrupavek.

Proto byste si měli dopřát stravu bohatou na antioxidanty, ale i antioxidanty ve formě doplňků stravy. Jaké jsou pro vaše klouby nejlepší?

Kurkuma: Mnoho studií již potvrdilo benefity, které toto oblíbené koření skýtá. Ulevit může zejména v případě bolestí kloubů způsobených přirozeným stárnutím organismu. Ačkoliv je třeba hlubšího vědeckého zkoumání, některé studie naznačují velký potenciál kurkumy, co se týče snížení bolesti a redukce otoků, a to bez vedlejších účinků v případě užívání samostatného kurkuminu, hlavní účinné látky kurkumy.

Kurkumu a další účinné přírodní výtažky vám poskytne doplněk stravy LIFE ENERGY by Brandeis Clinic pro snížení pocitů únavy a celkovou regeneraci organismu (fyzickou i psychickou).

Vitamín C: Užívá-li se vitamín C v kombinaci s hydrolyzovaným kolagenem I. a III. typu, dokáže významně zlepšit absorpci kolagenu a také stimuluje jeho vlastní produkci v organismu. Samostatně pak vitamín C redukuje zánětlivé procesy v těle, včetně těch v kloubech.

Glukosamin a chondroitin: Obě tyto látky patří mezi mukopolysacharidy (glykosaminoglykany), které jsou důležité pro adekvátní lubrikaci kloubů a výživu měkkých tkání. Napomáhají také strukturální opoře kloubů.

Glukosamin, chondroitin, vitamín C a komplex dalších látek klíčových pro výživu a zdraví kloubů najdete v preparátu ARTENAL by Brandeis Clinic. 

Kloubní výživa ARTENAL Kloubní výživa ARTENAL ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci. 529 Kč

Kyselina hyaluronová: S věkem se produkce kyseliny hyaluronové snižuje kvůli přirozenému stárnutí organismu, ale i opakovaným zraněním či volným radikálům. V těle se kyselina hyaluronová nachází přirozeně a podílí na produkci i dělení buněk. Kyselina hyaluronová je jednou ze základních látek zajišťující dostatečnou hydrataci pleti, lubrikaci kloubů, je i součástí synoviální (kloubní) tekutiny a dalších pojivových tkání, přičemž jim potřebuje hydrataci nezbytnou pro buněčné zdraví i obnovu.

Kyselinu hyaluronovou a další antioxidanty organismu dodáte užíváním doplňku stravy určeným pro krásnou a mladistvou pleť BEAUTIFUL SKIN by Brandeis Clinic.

Astaxanthin: Tento silný antioxidant redukuje počet volných radikálů, čímž snižuje rizika plynoucí z oxidativního stresu a jeho dopad na klouby a šlachy. Kde se astaxanthin bere? Právě on propůjčuje lososům jejich typicky růžově oranžový odstín, ale i sílu plavat proti proudu řek. U lidí vedle toho, že podpoří zdraví kloubů, působí pozitivně na nervový systém, zrakové ústrojí a buněčný metabolismus.

Boswellie: Boswellie a extrakt z ní je po staletí oblíbenou součástí tradiční indické medicíny. Vedle toho, že nachází uplatnění v medicíny, se z květiny vyrábí také kadidlo. Boswellie obsahuje glykoproteiny a další látky, které podporují zdraví kloubů a také pravděpodobně stimulují optimální reakce na zánět v organismu.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny: Účinek omega-3 na zdraví a funkčnost kloubů je studován již po desetiletí. A jaký je výsledek? Studie naznačují, že jejich konzumace redukuje zánět a související bolesti kloubů, které se mohou objevit v důsledku stárnutí i nadměrné fyzické aktivity.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci.
529 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů
Zdravý život30.4.2017

Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů

Používání kurkumy má nejen v indické kuchyni dlouholetou tradici. Kurkuma je totiž hlavní součástí klasického indického koření kari.

Nejčastější mýty o opalování vyvráceny!
Zdravý život24.4.2017

Nejčastější mýty o opalování vyvráceny!

Opalovací sezóna se blíží, měli byste proto zrevidovat své znalosti ohledně slunečního záření a ochranou před ním!

Skoro všichni jsme „kyselí“. Seznamte se s nejčastějšími zdroji překyselení organismu
Zdravý život20.4.2017

Skoro všichni jsme „kyselí“. Seznamte se s nejčastějšími zdroji překyselení organismu

Stav latentního překyselení organismu je v dnešní společnosti poměrně častým fenoménem. Na vině je strava i vyčerpávající životní styl.

Bystrá mysl, zdravé srdce a dobrý zrak, to vše podpoří resveratrol
Zdravý život13.4.2017

Bystrá mysl, zdravé srdce a dobrý zrak, to vše podpoří resveratrol

Resveratrol je nejčastěji k dostání v podobě doplňků stravy. Na „západě“ je velmi oblíbený, a to díky jeho pozitivnímu vlivu na celkové zdraví organismu, zejména na zpomalování stárnutí, kardiovaskulární soustavu, fungování mozku a také prevenci poškození oxidativním stresem.

Tipy na nejlepší velikonoční dárky z našeho e-shopu (aby vás nepokakal beránek!)
Zdravý život10.4.2017

Tipy na nejlepší velikonoční dárky z našeho e-shopu (aby vás nepokakal beránek!)

Velikonoce sice ohledně dárků a jejich darování nejsou tak intenzivní jako Vánoce, nicméně už naše babičky říkávaly, že na Velikonoce bychom také měli dostat nějaký, alespoň malinký dárek. To aby nás „nepokakal“ velikonoční beránek.