Koláče v podpaží – nepřijatelné společenské faux pas i v zimě

Koláče v podpaží – nepřijatelné společenské faux pas i v zimě

Pocení je naprosto přirozená činnost organismu. Tělo se jím brání přehřátí, a proto odvádí nadbytečné teplo ven prostřednictvím pocení. Bohužel jsou mezi námi jedinci, kteří se potí víc, než je obvyklé. Mají například nadmíru mokré ruce, obličej, podpaží, záda nebo chodidla. Dá se s tímto problémem bojovat? Co jej vyvolává a jak ho usměrnit?

Náhlou ztrátu našeho sebevědomí může způsobit něco tak přirozeného jako je např. pocení. Jeho míra je ovlivněna nejen množstvím potních žláz, ale také naším zdravotním stavem, nervovým systémem a celkovým způsobem života včetně stravování.

Genetika nebo nový problém

Pokud přítomnost nadměrného pocení vnímáte odjakživa, můžete se vyzbrojit účinnými antiperspiranty. Například gel Monodermá Indrosi XL patří mezi velice silné a účinné přípravky na trhu. Chlorid hlinitý v 10% koncentraci společně s výtažkem z hamamelu virginského zastaví pocení a je vhodný i pro velmi citlivou pokožku. Jedna aplikace vydrží celých 12 hodin a lze ji použít na jakoukoli problematickou část těla. Řadíte se tedy mezi skupinu lidí, kteří disponují větším počtem aktivních potních žláz. Jestliže ale vaše potní žlázy pracují normálně a zničehonic se začnete potýkat s nadměrným pocením neboli hyperhidrózou, může se jednat o zdravotní problém. Takto se projevuje například tuberkulóza, cukrovka, malárie nebo špatná funkce štítné žlázy. Proto náhlé „propocené tričko“ nepodceňujte a navštivte lékaře.  

Způsob života a jeho vliv na pocení

Stres rovná se pocení. Určitě jsme to všichni pocítili na vlastní kůži. Když se stresujeme, potní žlázy pracují na plné obrátky. Zvýšené pocení může také způsobovat nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu nebo nikotinu. Zároveň však i skladba a teplota jídelníčku má vliv na míru pocení a jeho pach. Více se potíme po hodně kořeněných a teplých jídlech. Česnek, cibule či ryby naopak negativně ovlivňují nepříjemný pach potu. Samozřejmě je důležité při těchto obtížích doplňovat dostatečné množství tekutin. To co vychází s těla ven, musí být zase dodáno nazpět.  

Chirurgický zákrok jako řešení

Krajním řešením může být i chirurgický zákrok, při kterém jsou částečně odstraněny potní žlázy. Zákrok se provádí prostřednictvím botulotoxinu, který má schopnost navázání se na zakončení potních žláz a tlumit tak jejich činnost.  

Starší články:
Tipy na praktické vánoční dárky
Zdravý život3.11.2012

Tipy na praktické vánoční dárky

Rok od roku je čím dál tím těžší obdarovávat blízké originálními a kreativními dárky. Kvalitní kosmetika Medaprex je nejen praktická, ale jistě i překvapí a potěší. Přinášíme několik tipů na dárky pro muže a ženy. Nové inspirace není nikdy dost.

Kosmetika na dovolenou.  Nákupní seznam pro vás.
Zdravý život10.6.2012

Kosmetika na dovolenou. Nákupní seznam pro vás.

I když se snažíme si na dovolené spíše odpočinout a nezabývat se každodenním make-upem, několik kosmetických přípravků je nutné si s sebou sbalit. Bez čeho se na dovolené neobejdete? Zužte svůj nákupní seznam a snižte kila svého zavazadla. Náš přehled napoví, co potřebujete a bez čeho se obejdete.

11 tipů na ochranu proti slunci od dermatologů
Zdravý život9.5.2012

11 tipů na ochranu proti slunci od dermatologů

Chraňte se jako profesionálové. Připravili jsme pro vás 11 tipů jak se nejlépe chránit před sluncem, přímo od zdroje.

Antioxidanty, bojovníci proti stárnutí pleti
Zdravý život27.3.2012

Antioxidanty, bojovníci proti stárnutí pleti

Boj antioxidantů proti volných radikálům, kteří při větším množství působí předčasné stárnutí pleti, je v poslední době probírané téma. Jaké látky označujeme jako antioxidanty, a které nejlépe působí v prevenci proti stárnutí pleti? Dozvíte se v následujícím článku.

Zacvičte s artrózou
Zdravý život1.3.2012

Zacvičte s artrózou

Artróza vzniká opotřebováním a poškozením kloubové chrupavky. Většinou se objevuje u lidí nad 40 let. Často nás na tento problém upozorní až bolest při různých aktivitách nebo při velké zátěži. Příčiny nadměrného opotřebování jsou různé. Velký vliv na rozvoj artrózy má jednostranné přetěžování kloubů, vrozené vady, genetická dispozice, následky úrazů a samozřejmě také nadváha.