SUPERFOOD - LUŠTĚNINY

SUPERFOOD - LUŠTĚNINY

Jen málo potravin poskytuje tak jedinečnou kombinaci zdravých nutrientů – výživných látek se snadnou vstřebatelností, jako je tomu právě u luštěnin. Zvýšení jejich příjmu může přinést množství blahodárných účinků pro zdraví.

Existuje 13.000 různých typů a odrůd luštěnin (fazole, čočka, cizrna, hrách, sója, karob, naditec, arašídy atd…) Ačkoli arašídy bývají považovány za oříšky, jde vlastně také o luštěninu.

Základní fakta:

  • Luštěniny obsahují nízký podíl tuků, ale vysoký obsah bílkovin, což z nich dělá výbornou alternativu zdroje živočišných bílkovin, podobných červenému masu.

  • Navíc obsahují vysoký obsah nerozpustné i rozpustné vlákniny (což pomáhá srdci a cholesterolu a také při cukrovce) a pomáhají při hubnutí.

  • Mají vysokou hladinu isoflavonů, což může snižovat příznaky menopauzy a předcházet některým formám rakoviny. Pomáhají zlepšit zdravotní stav kostí a prostaty a chrání před onemocněním srdce.

Přínos pro zdraví

  • Pomáhají mírnit srdeční onemocnění (isoflavony)

  • Snižují cholesterol (saponiny, fytosteroly a vláknina)

  • Mohou být prevencí rakoviny (izoflavony a fytosteroly)

  • Pomáhají zvládat cukrovku (dobrý poměr sacharidů a bílkovin, poskytují pomalý a rovnoměrný zdroj glukózy aniž by krevní hladina cukru příliš kolísala, jak je to po konzumaci jednoduchých sacharidů)

  • Snižují nadváhu. Porce luštěnin dobře zasytí, vysoký obsah vlákniny zaplní žaludek a způsobí pomalejší stoupání hladiny krevního cukru.

Zdravotní rizika

Nadýmání, které luštěniny způsobují, i když nepovažujeme za zdravotní riziko, může být nepříjemné.  Můžete jej zmírnit tím, že během vaření několikrát vyměníte vodu, popřípadě přidáte koření fenykl, kmín a koriandr.

Alergie – některé luštěniny, zejména arašídy mohou spustit alergii, v takovém případě je nutné tuto danou luštěninu z jídelníčku vyřadit.

Favismus - lidé se závažným typem chudokrevnosti, anebo ti, kteří měli toto onemocnění v rodině, by se měli luštěninám vyhnout.

Dna – lidé, kteří mají dnu, by se měli luštěninám vyhnout, nebo je nekonzumovat ve velkém množství, protože můžou zvyšovat hladinu purinů a kyseliny močové a vyvolat záchvat dny.

Jak luštěniny používat?

Luštěniny se dají přidávat do jakýchkoliv pokrmů, míchat do salátů a polévek. Nebo si můžete dát například hummus – směs cizrny, citrónové šťávy a česnekem.

Starší články:
SUPERFOOD - CELER
Zdravý život23.6.2020

SUPERFOOD - CELER

Celer je superpotravina, která vás překvapí svým přínosem pro zdraví.

Únava
Zdravý život28.5.2020

Únava

Únava může mít hodně příčin. Přinášíme vám několik tipů, jak se s ní poprat.

Káva - v malém množství lék, ve větším jed!
Zdravý život27.5.2020

Káva - v malém množství lék, ve větším jed!

Kofein je dvojsečná zbraň. Pro většinu lidí nepředstavuje žádné větší riziko. Zrychluje srdeční rytmus, stimuluje centrální nervovou soustavu, tvorbu žaludečních kyselin a působí močopudně.

SUPERFOOD - VLAŠSKÝ OŘECH
Zdravý život26.5.2020

SUPERFOOD - VLAŠSKÝ OŘECH

Všimli jste si někdy, že půlky jader vlašských ořechů vypadají jako mozek? Není to jen tak náhodou! Tato potravina je pro váš mozek skutečně skvělá, je totiž výborným zdrojem serotoninu a neurotransmiterů.

Proč jíst BIO produkty?
Zdravý život19.5.2020

Proč jíst BIO produkty?

Byli jste někdy v lese sbírat borůvky? Jestliže ano, určitě víte, jakou fantastickou chuť mají ve srovnání s těmi, které nakupujeme v supermarketech.