Aktinická keratóza

Drsná, šupinatá kožní vyrážka

Aktinická keratóza se projevuje hrubými ploškami kůže s šupinkami, které se rozvíjí po letech, kdy byla kůže vystavena slunečnímu záření. obvykle se objevuje na obličeji, rtech, uších, hřbetech rukou, předloktích, na kůži hlavy a krku.

Aktinická keratóza se rozvíjí pomalu a obvykle neviditelně a bez symptomů, až na vznik malých flíčků na kůži.Trvá léta, než se tyto kožní léze rozvinou, většinou se objevují u starších dospělých.

Malé procento lézí aktinické keratózy se může rozvinout v rakovinu kůže. Snížit riziko vzniku aktinické keratózy je možné menším vystavováním pokožky slunečnímu zářením a její ochranou před ultrafialovými paprsky.

Mezi hlavní symptomy patří:

  • Hrubé, suché či šupinaté plošky na kůži, které v průměru obvykle nepřesahují 2,5 cm
  • Ploché či mírně zvednuté plošky či bouličky ve svrchní vrstvě kůže
  • V některých případech mají plošky tvrdý povrch připomínající bradavice
  • Barva se různí od růžové, červené až po hnědou
  • Postižená oblast může svědit či pálit

Hlavní příčinou vzniku aktinické keratózy je časté či intenzivní vystavování pleti ultrafialovým paprskům, ať už se slunce nebo v soláriu.

Mezi rizikové faktory rozvoje patří věk vyšší než 40 let, časté opalování nebo spálení od slunce, světlá pleť s blond či zrzavými vlasy a modré či jinak světle barevné oči, tendence k pihám nebo spálením po opalování. Dále pak rakovina kůže nebo již dříve rozvinutá aktinická keratóza a oslabený imunitní systém jako vvýsledek chemotapie, chronické leukemie, AIDS nebo léků užívaných po transplantaci orgánu.