Prodloužili jsme pro vás otevírací dobu naší výdejny. Až do 23. 12. se u nás můžete zastavit od pondělí do pátku od 13:00h do 17:30 hodin.

Celiakie

Onemocnění dané intolerancí na lepek

Celiakie je autoimunitní onemocnění, pro něž je typická zvýrazněná reakce imunitního systému na konzumaci lepku, bílkoviny vyskytující se v pšenici, ječmeni a žitu. Konzumace lepku u celiaků vyvolá imunitní odpověď v tenkém střevě. Při dlouhodobé či časté konzumaci lepku neustálé imunitní reakce poškozují výstelku tenkého střeva a brání vstřebávání některých živin do organismu. Nejde tedy jen o poškození střevní výstelky, jež může mít za následek průjmy, únavu, hubnutí či nadmutost, ale také potenciálně nebezpečný nedostatek živin v organismu daný jejich zhoršenou absorpcí.

Nesnášenlivost lepku

Příznaky celiakie se mohou u jednotlivců výrazně lišit, odlišné symptomy vykazují oproti dospělým děti. Nejběžněji se vyskytují průjmy, únava a hubnutí, u dospělých celiaků se přidává plynatost, zácpa, zvracení a závratě, pálení žáhy a bolesti břicha. U více než poloviny dospělých celiaků se nicméně objevují i další symptomy mimo trávicí trakt, a to anémie daná nedostatkem železa, osteoporóza a osteomalacie, poškození zubní skloviny, vřídky v ústech, kožní vyrážky (dermatitis herpetiformis) a bolesti hlavy. Vyskytují se i bolesti kloubů a zhoršení fungování nervového systému či sleziny.

U velmi malých dětí postižených celikaií bývá obvyklé zvracení a průjmy, nedostatečný růst, nechutenství, u dětí starších se vedle průjmů objevuje i zácpa, hubnutí, podrážděnost a opožděný nástup puberty. Objevit se nicméně mohou také neurologické symptomy, jako hyperaktivita, problémy s učením, bolesti hlavy a špatná koordinace pohybů.

Na vině jsou geny

Onemocnění celiakie vzniká v důsledku genetických předpokladů a samozřejmě konzumace lepku. Riziko zvyšuje výskyt celiakie u předků, diabetes 1. typu, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, revmatoidní artróza a Downův či Turnerův syndrom. Skutečná příčina, proč k rozvoji onemocnění dochází, nicméně není známá. Podíl mohou mít stravovací návyky jedince v raném dětství, mikroorganismy ve střevech nebo infekční onemocnění trávicí soustavy. K rozvoji onemocnění nicméně dochází i po některých stresujících událostech, například po chirurgických zákrocích, porodu či těhotenství, vážných infekčních onemocněních nebo výrazném období stresu.

Při imunitní odpovědi dochází v tenkém střevě k poškození drobných výběžků zvaných vili, které utváří výstelku tohoto orgánu. Právě díky vili může tělo ze strávené stravy vstřebávat vitamíny, minerály a další živiny. Jsou-li ale vili poškozené, přísun živin do organismu nemusí být dostatečný. Zhoršení stavu výstelky tenkého střeva může navíc zapříčinit i intoleranci na laktózu.

Důsledná bezlepková dieta

Léčba celiakie neexistuje, jedinou možností, jak se zbavit negativních projevů tohoto onemocnění, je příšné dodržování bezlepkové diety, tedy vynechání konzumace všech jeho zdrojů. Vedle ječměnu, pšenice, žita a prosa jsou to slad, grahamová mouka, bulgur, kuskus i semolina. Po vynechání lepku se snižuje zánět v tenkém střevě a dochází k obnově jeho výstelky. Obnovení vili a jejich opětovný růst nicméně může dle stupně poškození trvat i v řádu měsíců či let.