Jizvy po akné

Jizvy vzniklé v důsledku postižení pleti akné

Jizvy po akné bývají výsledkem zanícených pupínků, kdy jsou kožní póry „ucpané“ nadbytečným kožním mazem, odumřelými kožnímu buňkami a bakteriemi. Póry zvětší svůj objem a zapříčiní tak poškození folikulové "zdi". Mělké léze jsou obvykle drobné a rychle se hojí.

Je-li ovšem poškození ve „zdi“ póru hluboké, infikovaný materiál se může rozšířit do okolní tkáně a vytvořit tak další hlubší léze. Kůže se snaží tyto léze sama opravit formováním nových kolagenových vláken. Takto opravené oblasti však obvykle nejsou tak vyhlazené jako původní pleť.

Existují dva hlavní typy jizev.

  • Hypertrofické či keloidní. Ty vznikají v důsledku nadměrné produkce kolagenu organismem při hojení akné a charakterizuje je masa vyvýšené tkáně na povrchu kůže
  • Atrofické. K rozvoji tohoto typu jizev dochází v důsledku ztráty tkáně. V anglicky hovořících zemích se rozlišují ještě na „icepick“ jizvy, které jsou obvykle malé, ale viditelné dírky v pleti, a „boxcar“ jizvy, oblasti kůže, které jsou oproti ostatnímu povrchu pleti propadlé a jsou podobné jizvám po neštovicích

Co dělat?

Vyhýbat se slunci, které může jizvy po akné ztmavit a více zviditelnit.

Co nedělat?

Nedrážděte zanícenou pleť, vyhněte se nadměrnému mytí pleti a jejímu drhnutí, což může mít za následek snížení elasticity pleti a zvýraznit vzhled jizvy. Pupínky nevymačkávejte! Bakterie ze špatně umytých rukou mohou naopak zvýšit riziko vznik dalších cyst a rozvoj ještě hlubších jizev.