Mandlový olej

Olej získáváný z mandlí, semen mandloně obecné s mnoha pozitivními účinky na pleť

Mandle jsou jedlá semena mandloně obecné. Ačkoliv se většinou označují jako ořechy, ve skutečnosti se jedná o semena tohoto stromu, která najdeme ve středu plodů mandloně, jež svým vzhledem mírně připomínají zmenšené broskve. Bohaté jsou mandle především na tuky, proto jsou vhodným zdrojem oleje.

Lepší olej je nerafinovaný

Po sběru se mandle loupou a nechávají vysušit, různými metodami se z nich pak extrahuje olej. Ten může být buď rafinovaný, tedy zpracovaný za vysoké teploty a s využitím chemikálií, nebo nerafinovaný. U rafinovaného oleje může dojít způsobem produkce ke ztrátě žádoucích účinných látek, naopak v případě oleje nerafinovaného, který vzniká pouhým stlačováním mandlí za běžné teploty, jsou tyto živiny zachovány.

Jaké živiny mandlový olej obsahuje?

Vedle zdraví prospěšných tuků především vitamín E, vitamín K a fytosteroly. Většina benefitů je nicméně připisována vysokému obsahu tuků – mononenasycených mastných kyselin obsahuje 70 %, polynenasycených 20 % a nasycených 10 %. V případě konzumace jsou nenasycené kyseliny spjaté s nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění a obezity oproti nasyceným mastným kyselinám. Navyšují také hladinu vhodného HDL cholesterolu, zatímco snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a mají kladný účinek na hladinu krevního cukru.

Antioxidace pro pleť

Obsah vitamínu E se podílí na antioxidační kapacitě mandlového oleje, tedy ochraně před škodlivým působením volných radikálů.

Vedle pozitivního vlivu na celý organismus je mandlový olej vhodný i pro topické použití nebo aplikaci na vlasy. Podporuje jejich hydrataci a výživu, zejména účinný je na pleť suchou či citlivou, posiluje vlastní přirozenou ochranu pleti před UV paprsky díky obsahu vitamínu E a působí proti předčasnému stárnutí pleti, kterou zjemňuje.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Pure Cleansing Milk Endor
Čisticí mléko Pure Cleansing Milk Endor pleť dokonale zbaví nečistot i přebytečného kožního mazu, stejně
100% vegan
800 Kč
Skladem - ihned posíláme