Mangan

Tvrdý, paramagnetický kov a důležitý stopový prvek pro organismus

V metalurgii se mangan využívá jako přísada do slitin, katalyzátorů a barevných pigmentů. Pro lidský organismus je jeho přísun důležitý. Účastní se mnoha fyziologických procesů jako součást enzymů nebo jejich aktivátor.

Je důležitý pro zdraví a vývoj chrupavek a kostí. Podporuje hojení. Mangan hraje významnou roli v metabolismu cukrů, jeho nedostatek zvyšuje riziko rozvoje cukrovky.

Proti volným radikálům

Působí také jako antioxidant a jako součást některých enzymů chrání před negativními účinky volných radikálů. Dále podporuje zdravý vývoj a fungování pohlavních orgánů, zejména mužských. Proto je nutné dbát na dostatečné zásobení organismu manganem společně se zinkem u mladých chlapců.

Podporuje činnost mozku a nervovou soustavu, je účinný při léčbě nervových poruch, kdy bývají předepisovány doplňky stravy s jeho obsahem. Napomáhá koncentraci i psychické odolnosti.

Nedostatek manganu způsobuje problémy s kardiovaskulární soustavou

Ve stravě jej nalezneme v ananasu, ořeších, obilninách, luštěninách, čaji či borůvkách.

Nedostatek manganu má za následek problémy cévního systému a zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob. U dětí dochází ke zpomalení růstu, abnormálnímu vývoji kostí a rozvoji osteoporózy. V těhotenství může nedostatek manganu způsobit dokonce poškození plodu.

Ve velkých dávkách je ovšem mangan toxický, negativně působí především na nervovou soustavu.