Měď

Ušlechtilý kovový prvek a důležitý stopový prvek pro lidský organismus

Měď je dobře tepelně a elektricky vodivá, je odolná proti korozi a dobře se zpracovává, je proto oblíbeným kovem využívaným lidstvem již od dob starověku. Je prvkem mnoha používaných slitin.

Pro zdraví celého organismu

Měď je pro správné fungování lidského organismu nezbytná. Má vliv na pevnost kostí, kůže a pojivových tkání, ovlivňuje zdravé fungování svalstva včetně svalu srdečního, podporuje správný vývoj mozku a zdravou činnost celé nervové soustavy, podporuje imunitu a plodnost.

Tento stopový prvek hraje velkou roli při formování červených krvinek. Podporuje transport železa krví. Navíc je jeho přítomnost nezbytná při těhotenství, protože napomáhá formování mozku a nervové soustavy plodu. Plod získává měď z těla matky.

Velká část lidí trpí nedostatkem

Mezi hlavní projevy nedostatku mědi patří chudokrevnost, ztráta pigmentu, vypadávání vlasů, zhoršení kvality kostí a vaziva nebo dokonce zpomalení duševního vývoje. I nadměrné množství mědi je ovšem pro lidský organismus škodlivé, měď působí jako jed a může vyvolat závažná onemocnění.

Mezi hlavní zdroje mědi v potravě patří játra, obilné klíčky, kvasnice, neloupaná rýže, různé druhy ořechů, brambory, mrkev, houby a z ovoce potom jahody, maliny a ostružiny. I přes relativní dostupnost mědi v potravě trpí velká část populace jejím nedostatkem, je proto vhodné konzumovat doplňky stravy s obsahem mědi, aby byl zaručen její dostatečný příjem.

Vliv mědi na lidský organismus je široký. Působí jako antioxidant a chrání tkáně před škodlivým vlivem volných radikálů, podporuje obranyschopnost, podílí se na krvetvorbě a působí jako prevence chudokrevnosti. Udržuje zdravou kardiovaskulární a nervovou soustavu a podporuje zdraví kůže, vlasů, kostí a šlach. Je také klíčová pro správný růst a vývoj dětí. Ovlivňuje metabolismus sacharidů.