Mílie

Keratinem naplněná cysta, která se formuje přímo pod epidermis

Milie je malá cysta, bílý „pupínek“, který se typicky objevuje na nose a tvářích. Tyto cysty se často objevují ve skupinkách. Vznikají tak, že keratin uvízne pod povrchem kůže (keratin je silná bílkovina, která se tradičně nachází v pleťové tkáni, vlasech a buňkách nehtů).

Mílie postihují osoby každého věku, ale velmi časté jsou u novorozenců. Většinou vznikají na tvářích, očních víčkách a celém obličeji. Příčiny vzniku milií u novorozenců jsou nejasné. Často je i odborník zamění za tzv. dětské akné, jehož spouštěčem jsou hormony, které dítě získá od matky. Na rozdíl od akné ovšem milie nezpůsobuje zánět. Podle některých dermatologů se děti postižené miliemi s miliemi přímo rodí, zatímco dětské akné se u dětí objevuje až po několika týdnech po narození.

Získané milie

U starších děti a dospělých se vznik milií typicky spojuje s poskožením pleti, jako jsou puchýře, spáleniny, popáleniny od rostlin, kosmetické procedury jako například dermabraze či resurface, dlouhodobé použování steroidových krémů nebo dlouhodobé poškozování pleti sluncem.

Typů milií existuje velké množství. Obvykle se jedná o malé pupínky s bílou či žlutou „hlavičkou“. Drsný ručník či oblečení může způsobit jejich zčervenání.

Mezi známé typy milií patří: neonatální milie (u novorozenců, zahojí se většinou během pár týdnů a nejčastěji se objevují na tváři, skalpu a svrchní polovině těla), juvenilní milie (jsou způsobeny genetickou poruchou), primární milie u dětí a dospělých (způsobuje je keratin uvězněný pod epidermis, zmizí v průběhu několika týdnů až měsíců), milia en plaque (vznik milií je spojen s genetickým či autoimunitním onemocněním), mnohonásobné eruptivní milie (pro tento typ milií jsou typické svědivé oblasti kůže na obličeji, svrchních částech rukou a těla), traumatické milie (objevují se v místech, kde byla pleť poraněna, například spálením či vyrážkou), milie spojené s užíváním léků (například dlouhodobá aplikace steroidních krémů může způsobit vznik milií).

Jak se zbavit milií? U dětských milií není léčba nutná, protože obvykle během několika týdnů zmizí samy. V případech starších dětí a dospělých je možné tyto cysty eliminovat, představují-li pro jedince diskomfort. Léčba může zahrnovat jejich vymáčknutí za použití sterilní jehly, topická aplikace retinolu, chemický peeling, laserovou terapii, kyretáž nebo kryoterapii.