Scrub

Kosmetický produkt podporující exfoliaci pleti

Produkt kosmetické péče, který při používání podporuje jemnou exfoliaci pleti. Termín exfoliace značí olupování svrchních vrstev pleti, respektive odstranění odumřelých kožních buněk z povrchu kůže.

Chemická a mechanická

Exfoliace je možné dosáhnout dvěma cestami, a to chemickou a mechanickou. V případě chemické se jedná většinou o chemický peeling, případně jemnější peeling prostřednictvím aplikace AHA a BHA kyselin. Při tomto způsobu jsou rozrušeny svrchní vrstvy pleti aplikací daných látek.

Mechanické exfoliace je možné docílit mechanickým odstraněním svrchních vrstev pleti. Jedná se zejména a procedury dermabraze a mikrodermabraze, které provádí zkušený profesionál a hrubším materiálem doslova „obrousí“ svrchní vrstvu pleti.

Hrubé mikročástečky

V domácích podmínkách je mechanické exfoliace možno dosáhnout pravidelným používáním scrubu. Většinou se jedná o gel, který obsahuje hrubé částečky. Jeho jemným vmasírováváním do pleti dochází taktéž k obrušování odumřelých vrstev, protože je však vše prováděno ručně, exfoliace je jemnější.

Hrubé částečky v gelu jsou většinou tvořeny drobnými kuličkami silikonu, ten je ovšem v současnosti kvlůli znečištění odpadních vod tímto materiálem v produktech nahrazován přírodními látkami, například solí, cukrem nebo zkamenělinami vodních rostlin.