Serica

Hedvábný pudr, složka kosmetických produktů

Extrakt z hedvábí se připravuje z kokonů bource morušového. Sestává především z bílkovin fiborinu a sericinu. V případě textilu se fibroin stáčí do hedvábného vlákna a sericin se vyřazuje. V případě extraktů určených pro péči o pleť se využívají oba typy bílkovin, protože oba přináší pleti benefity. V současnosti se nicméně nejvíce využívá sericin, odtud plyne i označení serica.

Dokonalý povrch pleti

Extrakt z hedvábí se v péči o pleť využívá, protože na kůži utváří aktivní topickou nano-hmotu podporující hydrataci, ale zároveň absorpci kožního mazu, navíc za anti-agingového zpevnění pleti. Aktivní bílkoviny a peptidy, které hedvábný extrakt obsahuje, navyšují aktivitu epidermálních buněk a rychlost, jakou dermální fibroblasty produkují kolagen. Studie také naznačují, že serica podporuje hojení poškozených kožních buněk i nebuněčných složek kůže.

Bílkoviny v hedvábí působí navíc silně antioxidačně, chrání pleť před poškozením UVB paprsky, a navíc působí inhibičně na aktivitu enzymu tyrozináza, čímž napomáhají redukci nadměrné pigmentace, a naopak podporují rozjasněný vzhled pleti. Pleť navíc serica podporuje i vnitřně – stimuluje její hloubkovou regeneraci, hydrataci a posiluje vlastní odolnost před ultrafialovým zářením.

Podpora syntézy kolagenu

Tyto bílkoviny vykazují též pozitivní účinek na růst a déku přežití dermálních fibroblastů, buněk kůže produkujících kolagen, a to až o 250 %. Při topické aplikaci posilují tloušťku epidermis a urychlují též hojení poranění, růst dermis a syntézu kolagenu. Nejde však jen o obsažené bílkoviny, ale také o aktivní peptidy, díky nimž na kůži serica utváří jemný ochranný film, který podporuje její elasticitu a pevnost. Serica zlepšje hydrataci pleti a podporuje její detoxikaci.