Léto je za námi. Co na vaší pleti napáchalo?

Léto je za námi. Co na vaší pleti napáchalo?

Člověk se vždy celou zimu těší, až začne svítit sluníčko a léto se naplno rozjede. Jenže pozor, léto není zrovna příznivé roční období vzhledem k vaší pleti. Nyní, na začátku podzimu, je proto třeba napravit, co vám léto na pleti způsobilo. A že toho není málo! Co všechno se na vaší pleti může v létě objevit?

Spálení od sluníčka

Tady je příčina jasná, ovšem následky mohou být i velmi tragické. Stačí se zapomenout namazat přípravkem s ochranným SPF faktorem, použít příliš nízký SPF faktor nebo příliš malé množství přípravku a na problém je zaděláno. Bolest, svědění, pnutí, pálení a dokonce olupování pleti, to jsou okamžité důsledky. Nicméně mezi ty dlouhodobější patří předčasné stárnutí pleti nebo dokonce rakovina kůže.

Mimochodem, lidé často zapomínají na to používat ochranný prostředek s SPF faktorem i na vlasovou pokožku (někdy to dělají i úmyslně, aby neměli mastné vlasy). Rizika jsou u spálenin vždy stejná, bez ohledu na to, zda se jedná o pokožku obličeje nebo vlasů.

Popraskané žilky

Nadměrné a dlouhodobé vystavování pleti nejen, že může způsobit spáleniny, ale i další nepříjemnost – na pleti se mohou objevit červené popraskané žilky. V důsledku působení ultrafialového záření se žilky přibližují až k povrchu pleti nebo mají dokonce tendenci praskat. Jestli si myslíte, že se tato otázka týká pouze starších osob, kdepak. Popraskané žilky mohou postihnout i mladší ročníky.

Červené žilky na obličeji: víme, co je způsobuje Červené žilky na obličeji: víme, co je způsobuje Proč mám na obličeji rozšířené žilky? Tuhle otázku si zřejmě při pohledu do zrcadla položila nejedna z nás.

Pihy a tmavé fleky

Jojo, pihy jsou sice roztomilé. Ovšem jen do chvíle, kdy si uvědomíme, že jsou vlastně důsledkem poškození pokožky slunečním zářením. Jejich přítomnost značí poškození pleti určitého stupně. Větší pigmentové skvrny (melasma) se mohou objevit na tvářích, vrchním rtu, čele i bradě, strávila-li jste na slunci příliš mnoho času (a zejména jste-li uživatelkou hormonální antikoncepce).

Vyrážka

Horké počasí může způsobit hned dva typy (ve skutečnosti je jich ještě více!) vyrážek, tedy stavů pleti, kdy se ucpou potní kanálky a pot tak zůstává pod kůží. První z nich je miliaria crystallina, při které se na pleti objevují puchýřky se vzhledem malých lůžek potu. Tyto puchýřky nebolí a na pleti se objeví v případě, kdy se hodně potíte a zároveň vystavujete pleť na slunci. Další druh vyrážky, miliaria rubra, je daleko nepříjemnější. I v tomto případě je pot uvězněn v pleti, nicméně dojde k zánětu a pleť posléze svědí a bolí. Ložiska jsou zarudlá.

Akné

I když na akné obecně netrpíte, je právě léto ročním obdobím, kdy se na vaší pleti nějaký ten pupínek může objevit. Vysoké teploty znamenají zvýšené pocení, pak už je to jen krůček od toho, aby se pot smísil s už existujícími nečistotami a bakteriemi na pleti. A voilá, akné je tu. Kromě výše uvedeného nicméně může být důvodem letního akné také používání jinak odborníky doporučovaného krémy s UV faktorem. I ten může vyvolávat „ucpání“ pórů a akné.

Zhrubnutí pleti

Vždy, když se pokožka potí a zároveň se o sebe tře, dochází k jejímu zhrubnutí. Nejčastější postžená oblast? Tušíte správně, vnitřní strana stehen. Objevit se ovšem hrubá pleť může i kolem podprsenky nebo kolem spodního prádla.

Takže by člověk měl být vlastně rád, že už tu máme podzim, nemyslíte? A pozor, ne abyste přestali každodenně používat přípravky s ochranným SPF faktorem, neb slunko si na naši pleť „brousí zuby“ po celý rok!

Starší články:
Zbavte se nadobro jizev. Máme pro vás seznam možných ošetření
Problémy s pletí2.9.2015

Zbavte se nadobro jizev. Máme pro vás seznam možných ošetření

Předně je potřeba zdůraznit, že žádná procedura ani látka nedokáže již vytvořenou jizvu kompletně zneviditelnit. Každopádně ale lze poměrně efektivně pracovat s její viditelností.

Červené žilky na obličeji: víme, co je způsobuje
Problémy s pletí26.8.2015

Červené žilky na obličeji: víme, co je způsobuje

Proč mám na obličeji rozšířené žilky? Tuhle otázku si zřejmě při pohledu do zrcadla položila nejedna z nás.

Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek
Problémy s pletí29.7.2015

Není jizva jako jizva, liší se původem i svou léčbou. Udělejte si v tom pořádek

Každá jizva má svůj příběh. Jenže my nežijeme s indiány v rezervaci, abychom byli nuceni nechávat si tyto „známky z boje“ na kůži pro společenskou prestiž. Klidně se je můžeme nechat odstranit, v současné doby existuje mnoho způsobů.

Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)
Problémy s pletí27.7.2015

Jizvy po akné můžete zredukovat i ve své kuchyni (no vážně!)

Nedávno jsme se v našem Magazínu krásy zaobírali možnostmi, jak se zbavit jizev po akné. Narazili jsme na chemický peeling, dermabrazi, ale i různé chirurgické možnosti jejich odstranění. Teď se zaměříme na slibované přírodní způsoby, jak s jizvami po akné bojovat.

Vypadaly vám řasy? Víme, jak to napravit
Problémy s pletí17.7.2015

Vypadaly vám řasy? Víme, jak to napravit

Jestli si právě teď zoufáte, že vaše řasy nejsou, co bývaly, a chtěli byste podpořit jejich růst, máme tu článek přesně pro vás! Zaměříme se totiž na to, proč vám řasy padají a také na to, jak podpořit růst řas, když už jsou jednou pryč.