Nejdřív budete mít sice zarudlou pleť, potom ale budete po použití vitamínu A krásná

Nejdřív budete mít sice zarudlou pleť, potom ale budete po použití vitamínu A krásná

Vitamin A je v tucích rozpustný vitamín. Vy jste o něm asi slyšeli v souvislosti s karotenoidy, mrkvičkou a dobrým zrakem, že? Jenže vitamin A či retinol, jak se nazývá jeho známější forma, je i perfektním spojencem v boji za krásnou pleť.

Jestli má vaše pokožka sklony k akné, drobným vráskám, pihám, nadměrné pigmentaci či tvorbě černých a bílých „teček“ při pobytu na slunci (tzv. solárním komedonům), bude retinol to pravé řešení.

Nebo třeba když se spálíte na sluníčku. I tady vám pomůže. Nejúčinnější metodou není kupodivu polykání potravinových doplňků s obsahem vitamínu A, ale jeho topická aplikace, tedy aplikace přímo na postižené místo pokožky.

Topické užití není příliš rozšířené

Topické užití vitamínu A nicméně zdaleka není tak rozšířené, jak by vzhledem ke skvělým vlastnostem této metody mělo být. Z exkluzivního průzkumu společnosti Medaprex vyplývá, že s ní má zkušenost méně než polovina dotazovaných.

Co bylo hlavním důvodem jeho užívání? Nejčastěji zlepšení textury pokožky (36%),  dále redukce vrásek (14%) a rozjasnění pokožky (14%) a antioxidace (4%).

Ochrana pokožky před volnými radikály je důležitá pro téměř 90% respondentů. Jen volí jiné produkty než ty s obsahem retinolu.


Ona totiž aplikace retinolu není vždy příjemná, zejména při prvním použití dochází mnohdy k nežádoucím reakcím – zarudnutí, svědění či mírnému otoku. Osobní zkušenosti respondentů ovšem tak dramatické nejsou. Téměř polovina dotazovaných žádné vedlejší účinky nezaznamenala, 21% respondentů po prvních aplikacích pokožka pálila či zčervenala, nicméně následně problémy ustaly. Pouhá 4% respondentů musela produkt přestat používat, protože nežádoucí účinky ani časem nevymizely.

Retinol nejen pro krásnou pleť

Potýkáte-li se napříkald s bradavičkami, i tady dokáže vitamín A účinně zasáhnout. Podle zkušeností dermatologů vede denní topická aplikace přírodního vitamínu A k tomu, že jsou malé bradavičky nahrazeny normální vrstvou pokožky, a to již za 70 dní, v případě větších bradavic celá procedura trvá zhruba šest měsíců. To všechno bez nepříjemného skalpelu či tekutého dusíku a následných jizviček.

Zajímá vás, zda by vitamín A pomohl i vám? Vyzkoušejte třeba Dermaheal Super Brightening krém v případě, že vás trápí nadměrná pigmentace. Nebo rovnou vitamíny na pleť Monoderma A15 pro mladistvou a zdravě vypadající pokožku.

Exkluzivní dotazník společnosti Medaprex byl proveden v říjnu roku 2014 na vzorku 28 žen.
Starší články:
Proti akné během života bojuje 9 z 10 lidí. Jak úspěšní jsou?
Studie a odborné články11.3.2015

Proti akné během života bojuje 9 z 10 lidí. Jak úspěšní jsou?

Pokud patříte k „postižené“ většině, nemusíte si zoufat. Existuje mnoho variant, jak problematickou pleť vyléčit. Někdo se spoléhá na přípravky na akné, někdo na odbornou pomoc. Nakolik ale tyto metody fungují?

Známe pravou příčinu tvorby strií!
Studie a odborné články10.3.2015

Známe pravou příčinu tvorby strií!

O striích už toho bylo napsáno spousty. Jestlipak jste ale věděli, že existují dva druhy strií? A určitě jste netušili, že jejich hlavním viníkem není váhový přírůstek, jak se s oblibou tvrdí!

Co vám hrozí, když si necháte prodloužit řasy?
Studie a odborné články16.2.2015

Co vám hrozí, když si necháte prodloužit řasy?

Oči à la mrkací panna jsou sice sexy, ale mohou vám přivodit řadu zdravotních problémů. A to už vůbec nemluvíme o tom, že vám po několikanásobném prodloužení dost možná vaše vlastní brvy úplně vypadají a budete si muset pár týdnů počkat, než opět dorostou.

Je organická "bio" kosmetika bezpečná?
Studie a odborné články13.7.2014

Je organická "bio" kosmetika bezpečná?

Často dostáváme otázky, zda jsou Newgel+E silikonový gel a Newgel+ silikonové náplasti organické, resp. "bio" - jak je to dnes v módě nazývat. Je to skvělá otázka, protože víme, že naše zákazníky zajímá bezpečnost přísad. Ale...!

"Selfie" trend zvyšuje poptávku po plastice obličeje
Studie a odborné články22.6.2014

"Selfie" trend zvyšuje poptávku po plastice obličeje

Roční průzkum odhalil, že 'Selfie’ trend zvyšuje poptávku po dobrovolné plastické chirurgii obličeje. Průzkum ukazuje nárůst kosmetických procedur ve věku pod 30 let. Čeho je třeba se obávat?