Saw palmetto chrání prostatu a navíc působí proti vypadávání vlasů

Saw palmetto chrání prostatu a navíc působí proti vypadávání vlasů

Pozitivní účinky saw palmetto jsou známy již po staletí, coby léčivo jej využívali třeba američtí indiáni na jihovýchodě současných Spojených států amerických. Na počátku 20. století začal bobule saw palmetto využívat i „bílý muž“, a to pro léčbu problémů urinárního traktu a pro zvýšení tvorby spermatu.

Doplňky stravy se saw palmeto jsou v současnosti jedněmi z nejčastěji užívaných potravinových doplňků v případě terapie benigní hyperplazie prostaty a rakoviny prostaty. Vedle toho se usuzuje, že saw palmetoo může pomoci v léčbě chřipky, kašle a bolesti v krku a jako přírodní medicína působí také proti astmatu, chronické bronchitidě, syndromu chronických pánevních bolestí a migrénám. Zlepšuje také močení, podporuje relaxaci a zvyšuje libido.

Saw Palmetto a prostata

Podle některých zkoumání zpomaluje saw palmetto produkci enzymu 5-alfa reduktázy, lze jej proto považovat za významný faktor zlepšení zdraví prostaty. Tento enzym přeměňuje mužský pohlavní hormon testosteron na dihydrotestosetron (DHT), pohlavní steroid a androgen. DHT je sice důležitý z hlediska vývoje muže v době puberty, nicméně se také podílí na mnoha mužských zdravotních problémech – ztrátě libida, zvětšené prostatě a vypadávání vlasů. Užíváním doplňků stravy s obsahem saw palmetto nebo užíváním extraktu z něj lze nicméně zamezit produkci tohoto hormonu a zmiňovaným komplikacím typickým pro střední a vyšší věk se vyhnout nebo alespoň zmírnit jejich příznaky.

Jaká je hlavní funkce prostaty?

Zcela zjednodušeně má vytvářet tekutinu, která chrání a vyživuje spermie v ejakulátu a propůjčuje mu typicky tekutý vzhled. Přímo za prostatou se nachází žlázy zvané semenné váčky, které produkují většinu tekutiny pro ejakulát. Močová trubice, kterou proudí moč a ejakulát z těla penisem ven, prochází středem prostaty, jež je umístěna pod močovým měchýřem a před konečníkem. Velikost prostaty se mění s věkem. U mladých mužů má zhruba velikost vlašského ořechu, nicméně s rostoucím věkem se může významně zvětšovat, což s sebou nese mnohé zdravotní komplikace.

Prostata se rozvíjí ještě před narozením a rapidně narůstá během puberty, což zapříčiňuje přítomnost mužských pohlavních hormonů androgenů. Hlavní androgen testosteron se utváří ve varlatech. Zmiňovaný enzym 5-alfa reduktáza jej přeměňuje na DHT. A je to právě hormon DHT, který prostatě dává signál k dalšímu růstu. Může tak dojít až k benigní hyperplazii prostaty a s tím souvisejícím komplikacím močového ústrojí.

Palma Serenoa plazivá

Extrakt ze saw palmetto se vyrábí z tmavě fialových bobulí palmy saw palmetto známé také pod názvem Serenoa repens čili Serenoa plazivá. Tato palma roste jako strom či keř a má mnoho zelených listů, které vyrůstají z jednoho stonku. V teplých klimatech může dorůst až do výše tří metrů a listy mohou měřit přes 60 centimetrů. Domovem palmy je západní Indie, roste ale i jinde po světě a v alternativní medicíně se využívá po staletí pro své aktivní látky včetně mastných kyselin, rostlinných sterolů a flavonoidů. Bobule obsahují také polysacharidy s vysokou molekulovou hmotností (cukry), které mohou snižovat záněty v organismu, jež bývají často příčinou mnoha onemocnění, a posilují imunitní systém.

Napomáhá v terapii benigní hyperplazie prostaty

Benigní hyperplazie prostaty je nejčastější formou zvětšené prostaty. Vedle zvětšení může dojít i k zánětu prostaty. Ta pak následně stlačuje močovou trubici, což způsobuje problémy s močení. To může mít za následek i vznik močových kamenů a infekce močového měchýře. Příčin benigní hyperplazie prostaty je mnoho, včetně hormonálních změn, zhoršování kvality krevních cév a dlouhodobého nedostatku zinku.

Ve věku šedesáti let postihuje toto onemocnění až polovinu mužů, ve věku 85 let pak dokonce devadesát procent mužů, přičemž se obvykle u jedné čtvrtiny postižených objevují přidružené komplikace s močovým ústrojím, což významně zhoršuje kvalitu jejich života.

Výzkumy naznačují, že saw palmetto brání testosteronu v navázání se a stimulování buněk prostaty, což snižuje multiplikaci buněk prostaty a riziko jejího zvětšení, a tím pádem přirozeně zvyšuje hladinu testosteronu v organismu a zároveň napomáhá zlepšovat zdraví prostaty.

Snižuje riziko rakoviny prostaty

Tím, že působí jako přirozený inhibitor 5-alfa reduktázy, zpomaluje saw palmetto přeměnu testosteronu na DHT. Podle některých výzkumů je DHT zodpovědné za zvětšení prostaty, což může mít za následek rozvoj rakoviny prostaty. Potvrzení toho tvrzení nicméně vyžaduje další vědecká zkoumání. Aktuálně se tématu věnovaly některé studie, které naznačují velký potenciál extraktu ze saw palmetto.

Díky tomu, že působí saw plametto proti zvětšení prostaty a preventivně díky tomu i problémům s močovým ústrojím, zlepšuje kvalitu močení a působí preventivně proti úniku moči a navíc reguluje hladinu testosteronu, zvyšuje libido a je přirozeným prostředkem proti impotenci.

Další studie také naznačují, že saw palmetto brání růstu rakovinných buněk v prostatě a možná tyto nebezpečné buňky dokonce ničí. Saw palmetto taktéž zlepšuje regeneraci tkáně po chirurgickém zákroku na prostatě (transuretrální resekce prostaty) v případě užívání dvou měsíců před zákrokem.

Napomáhá v boji proti vypadávání vlasů

Doplňky stravy s extraktem za saw palmetto působí jako přirozený prostředek proti vypadávání vlasů, protože udržují vyváženou hladinu testosteronu. Jak muži stárnou, testosteron se přeměňuje na DHT. Právě DHT je nicméně příčinou nadměrného vypadávání vlasů. Na jeho přítomnost jsou totiž vlasové folikuly mimořádně citlivé a je-li v organismu ve vyšší míře přítomen, dochází ke smrštění folikul, zkrácení životního cyklu vlasu a také snížení produkce vlasového vlákna, tedy zpomalení růstu vlasů, přičemž může dojít až k jeho úplnému zastavení a rozvoji plešatosti.

Za normálních okolností, když vlas vypadne, ze stejného vlasového váčku začne vyrůstat nový vlas. Pokud je nicméně hladina DHT v organismu vysoká, růst vlasu se redukuje. Díky tomu, že saw palmetto působí proti přeměně testosteronu na DHT, napomáhá i zachování zdravého vzhledu a hustoty vlasů.

Starší články:
Benigní hyperplazie prostaty se týká devíti z deseti mužů
Zaměřeno na muže27.1.2017

Benigní hyperplazie prostaty se týká devíti z deseti mužů

Benigní hyperplazie prostaty je jednoduše řečeno zvětšení prostaty. Jak vzniká a lze tomuto onemocnění předcházet?

Rozhovor Filip Jankovič: Jeho osobní tipy a triky, jak se cítit a vypadat skvěle
Zaměřeno na muže18.3.2015

Rozhovor Filip Jankovič: Jeho osobní tipy a triky, jak se cítit a vypadat skvěle

Filipa Jankoviče všichni známe – osobitý, trendy, všestranný umělec, zejména tanečník a choreograf, který nedávno oslavil své kulaté jubileum, třicátiny. Ač tento úspěšný showman na “třicítku” na krku vůbec nevypadá, a ani mu jeho věk nikdo nevěří, sám se narůstajících let nebojí. Právě naopak, cítí se a vypadá skvěle! Už mu to ale nemusíme závidět, protože nám prozradil pár svých osobních triků.

Péče o pleť a tělo pro muže
Zaměřeno na muže11.6.2012

Péče o pleť a tělo pro muže

Již dávno neplatí tvrzení, že správný chlap musí smrdět. Dnešní muž by se o svou hygienu, péči o pleť a tělo měl starat bez ostychu. Drogerie nabízejí pestrý sortiment kosmetických přípravků pro muže, a proto doufejme, že již většina mužů má při nejmenším svůj pánský sprchový gel, antiperspirant a pleťový krém. Avšak u mytí, prevence pocení a základní péče o pleť to nekončí.

Proč mužům padají vlasy?
Zaměřeno na muže3.11.2011

Proč mužům padají vlasy?

Padání vlasů nebo jejich úplná ztráta jsou označovány lékařským termínem alopecia. Tu může způsobit hned několik faktorů. Pro muže jsou nejčastější dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Ubývání vlasů se projevuje většinou plíživě a časem se zhoršuje. U mužů se nejčastěji vyskytují kouty, lysinky, řídnutí a také slábnutí vlasů. Co dělat, když takový problém nastane?