Artróza - informace v kostce

Artróza - informace v kostce

Artróza je nemoc, které je nejčastěji spojována s nemocemi kloubů. Nemocí, které bolest kloubů způsobují, je samozřejmě více, můžeme zmínit například revmatoidní artritidu, nicméně nejčastěji, pokud nás bolí klouby, se jedná o artrózu, kterou můžeme najít i pod názvem osteoartróza.

A o co tedy v kostce jde? Artróza je nemoc, která, jak už bylo řečeno, napadá naše klouby, které poté bolí. Nejčastěji napadá velké klouby, jako jsou kolena a kyčle, ale hned další v pořadí jsou malé prstní klouby a páteř. Je to nezánětlivé onemocnění. Pokud to řekneme jednoduše, jedná se prostě o opotřebení kloubních chrupavek, které je v důsledku nadměrného přetěžování. Toto opotřebení nicméně může vést až k velmi závažným onemocněním, které mohou skončit až operací.

Příčin je hned několik, ale zatím se vědci a lékaři nedokázali shodnout, která je ta primární, jež všechno způsobuje. My vás aspoň seznámíme s tím, co už lékaři vědí. Jednou z možností je vrozená náchylnost a druhou jsou získané vady. Celkově má ale na vznik artrózy největší vliv náš životní styl. Artrózu totiž může velmi zhoršit to, jak žijeme. Jedním z faktorů je věk, který se bohužel ovlivnit nedá, ale další věci už ovlivnitelné jsou. Jedná se například o naši váhu, která se dá většinou ovlivnit jídelníčkem a trochou sportu. Nicméně je třeba si dávat pozor na to, které sporty děláte. Fotbal nebo tenis se při nesprávném pohybu může změnit v ničitele kloubů. Nadváha je jedním z faktorů, který nemá takový vliv na vznik nemoci, častější jsou genetické předpoklady nebo přetěžování při sportech.
 

Jaké jsou příznaky artrózy?

Primární příznakem je bolest kloubů, ale neznamená to, že když vás bolí klouby, musí to být určitě artróza. Dále se jedná o natékání a rudnutí kloubů, ale toto se spíše týká těch menších, například na prstech. Někdy se v okolí klubů mohou objevit i výpotky.

Nyní se zaměříme na léčbu této nepříjemné nemoci. Nejprve se artróza začíná léčit konzervativně. To znamená v podstatě změna životního stylu. Lékaři doporučují pohyb, ale pouze přiměřený a nemůže to být jakýkoliv sport. Dále se jedná o úpravu jídelníčku, a to tak, aby vedl k redukci hmotnosti. Lékař vám také doporučí speciální cviky, které jsou na odlehčení kloubů. K tomuto se ještě většinou předepisují antirevmatické léky. K tomuto konzervativnímu způsobu léčby se většinou také připojuje každoroční pobyt v lázních zaměřených na léčbu kloubních problémů. Lázně mají za úkol ulevit kloubu a člověku od bolesti, ale také minimálně zachovávat, ale i rozšiřovat pohyblivost kloubu.
 
Pokud tato konzervativní léčba nezabere, je už nutné proti bolesti zasahovat operativně. Operací se míní buďto částečné, ale většinou celkové nahrazení kloubu kloubem umělým. Ten už je dnes na opravdu vysoké úrovni, je vyroben tak, aby vyhovoval lidskému organismu. S náhradním kloubem se dá dnes žít plnohodnotný život, nemusíte se jakkoliv omezovat.
 
A pokud se jedná o prevenci, je třeba dodržovat zdraví životní styl, což se ale neustále opakuje všude, kde jde o naše zdraví. Pokud si budete udržovat váhu, budete cvičit a budete jíst zdravě, vaše tělo se vám odmění, a to nejenom zmírněnou bolestí kloubů. V neposlední řadě byste neměli zapomínat na kloubní preparáty a vitamíny.  Zdravý životní styl je prospěšný pro všechny aspekty lidského zdraví, budete se celkově cítit mnohem lépe, preventivně bojujete proti srdečním chorobám, vysokému tlaku, cukrovce a mnoha dalším chorobám, které můžeme souhrnně nazývat civilizační choroby. Proto tedy pro sebe začněte něco dělat, dokud není příliš pozdě. Nejenom vaše klouby, ale celé vaše tělo vás za tuto péči bude přímo milovat.
A odmění se vám.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci.
529 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Artróza se netýká jen starých lidí
Zdravý život29.7.2011

Artróza se netýká jen starých lidí

Artrózu máme většinou spojenou se staršími lidmi jako nemoc, která napadá klouby, které pak bolí. To ale neznamená, že se vyhýbá mladším lidem. Artróza dnes totiž může postihnout každého.

Krásné nohy během chvíle
Zdravý život28.7.2011

Krásné nohy během chvíle

Jaro je tady a je tedy čas na to ukázat svoje nohy. Vždyť právě na jaře vytáhneme ze skříní šaty a sukně. V zimě máme trochu tendence přestat o svoje nohy pečovat, protože je v podstatě nikomu neukazujeme.

Jak naložit s bolestí kloubů
Zdravý život30.11.1999

Jak naložit s bolestí kloubů

Bolest kloubů už dnes není jenom problémem profesionálních sportovců a starých lidí. Často totiž bolest kloubů postihuje i mladé lidi a lidi ve středním věku, kteří rozhodně profesionálně po fotbalovém hřišti či na tenisovém kurtu neběhali.

Opalujte se tak zdravě, jak to jenom jde
Zdravý život30.11.1999

Opalujte se tak zdravě, jak to jenom jde

Existuje pojem zdravé opalování nebo je to jenom nesmysl, který si vymysleli obhájci tmavého opálení? Na tuto otázku jsou velice rozdílné odpovědi. Každopádně, člověk se kontaktu se sluncem rozhodně vyhnout nemůže, a proto je potřeba vědět, jak se co nejzdravěji opalovat, aby nám to příliš neuškodilo. Nicméně to, že opalování je škodlivé, je bohužel nevyvratitelný fakt.