Dávka těchto vitamínů vás udrží zdravou i v období chřipek

Dávka těchto vitamínů vás udrží zdravou i v období chřipek

Vitamíny díky svým vlastnostem napomáhají organismu bojovat proti řadě onemocnění a brání buněčným poškozením.

Vitamíny, které podporují obranyschopnost, se nachází v mnoha různých potravinách. Ačkoliv výživoví poradci doporučují získat dostatek vitamínů zejména ze stravy, pomoci doplnit případné chybějící vitamíny mohou také doplňky stravy s jejich obsahem.

Máte-li pocit, že některého vitamínu, respektive potravin, které jej obsahují, nekonzumujete dostatek, pak můžete zvolit doplnění tohoto konkrétního vitamínu prostřednictvím určitého doplňku stravy.

Které z vitamínů obranyschopnost podporují nejvíce?

Vitamin A

Vitamín A má silné antioxidační vlastnosti, tudíž chrání buňky před poškozením způsobeným oxidací. Tato ochrana působí preventivně proti rozvoji degenerativních onemocnění, která se s rostoucím věkem objevují. Vitamín A také chrání zrak a napomáhá zachovat zdravou kůži, měkké tkáně a sliznice.

Nedostatek vitamínu A mimo jiné narušuje vrozenou imunitu, protože brání normální regeneraci slizničních bariér poškozených infekcí a oslabuje fungování neutrofilů, makrofágů a lymfocytů. Vitamín A má nicméně vliv i na imunitu získanou a hraje roli ve vývoji lymfocytů.

Vitamín A získáte z konzumace rybího oleje, masa, vnitřností, vajec a mléčných výrobků.

B-komplex

Vitamíny ze skupiny B napomáhají růstu a vývoji tím, že zjednodušeně řečeno podporují přeměnu jídla na energii, tolik nezbytnou pro tělesné funkce. Vitamíny ze skupiny B napomáhají organismus chránit před mnoha typy onemocnění.

Australští vědci popsali, jak specializované imunitní buňky (T-lymfocyty) dokáží rozeznat produkty syntézy vitamínu B a spustí obrannou reakci proti infekci. Kvůli nedostatečné stravě, ale i špatnému životnímu stylu či prostému stárnutí se nicméně může stát, že jsou T-lymfocyty stále méně efektivní vůči virovým a bakteriálním patogenům. V průběhu času tak může mít nízký příjem vitamínů ze skupiny B za následek defekty obranných reakcí vedoucí až k rozvoji infekcí a chronických onemocnění.

Mezi hlavní zdroje vitamínu z B-komplexu patří zelenina, játra, vejce, semínka a kvasnice.

Vitamín C

Lidský organismus potřebuje neustálou dodávku tohoto ve vodě rozpustného vitamínu, nezbytného pro růst a rozvoj. Dostatečné množství vitamínu C podporuje hojení, působí antioxidačně, a díky tomu podporuje zdraví kardiovaskulární soustavy.

Po desetiletí se vědci nemohli shodnout, zda se příjem vitamínu C podílí na prevenci a léčbě nachlazení. Některé z buněk imunitního systému v sobě mohou akumulovat vitamín C a využívat jej, zejména fagocyty a T-lymfocyty. Z jeho nedostatku proto pramení snížená rezistence vůči jistým patogenům, zatímco jeho vyšší hladina zlepšuje některé z parametrů obranyschopnosti.  Dostatečný příjem vitamínu C je proto pro obranyschopnost nutný a dokonce může zkrátit dobu onemocnění.

Vysoce vstřebatelný vitamín C najdete v Liposomal Vit C ANNA BRANDEJS

Vitamín D

Vitamín D napomáhá absorpci vápníku a hraje klíčovou roli v prevenci řídnutí kostí. Významný je také pro imunitní systém. Jeho nedostatek je spjat se zvýšenou náchylností k infekčním onemocněním, rozvoji autoimunitních chorob a zejména chřipky.

Dostatečnou dávku vitamínu D získá většina lidí ze slunečního záření, dále jej lze získat ze stravy, z tuňáka, lososa, makrely a rybího oleje, menší dávky obsahují také hovězí játra, sýr a vaječné žloutky.

Vitamín E

Jako silný antioxidant na sebe vitamín E váže volné radikály, které poškozují buněčnou DNA a způsobují degradaci buněk. Díky tomu napomáhá ochraně organismu před rozličnými chorobami, zejména je důležitý v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Co se týče vlivu na obranyschopnost, napomáhá podle klinických studií (na myších) vitamín E proliferaci lymfocytů, buněk imunitního systému, u starších jedinců.

Mezi hlavní zdroje patří játra, vejce, ořechy, slunečnicová semínka, tmavě zelená zelenina, avokádo a některé rostlinné oleje (kukuřičný, olivový, sójový, řepkový). 

S článkem souvisí tyto výrobky:

Immunity ANNA BRANDEJS
Doplněk stravy Immunity ANNA BRANDEJS obsahuje vysokou dávku extraktu z kurkumy, lipozomální vitamin
100% vegan
1 240 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Dopřejte si pravidelně řasy a sinice. Podpoří imunitu i hubnutí!
Zdravý život18.11.2016

Dopřejte si pravidelně řasy a sinice. Podpoří imunitu i hubnutí!

Ačkoliv si možná říkáte, jaké sinice a řasy máme na mysli, když zmíníme dva nejznámější zástupce, určitě budete vědět - spirulina a chlorella!

Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších
Zdravý život11.11.2016

Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, bojíte se šedého zákalu? U mnoha onemocnění a tělesných stavů, nejen u těchto závažných, je lepší než následek řešit jejich prevenci. A jsou to právě antioxidanty, které proti těmto onemocnění preventivně působí. Jak? A jaké z nich jsou nejúčinnější?

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor
Zdravý život1.11.2016

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor

Artritida je jedním z nejběžnějších onemocnění na světě. Jedná se o autoimunitní onemocnění kloubů způsobené zánětem. Právě zázvor dokáže jeho případě ulevit.

Zůstaňte mladí. Známe recepturu!
Zdravý život29.9.2016

Zůstaňte mladí. Známe recepturu!

Mládí by si chtěl zachovat každý. Když se budete řídit těmito radami, nesmrtelnými se asi sice přímo nestanete, ale zachováte si mládí a životní vitalitu. A o to přeci jde!

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy
Zdravý život29.8.2016

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy

Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy. Protože je podle mnohých samozřejmě lepší jíst čerstvé jídlo, než do sebe „cpát pilulky“. Ale je tomu opravdu tak? Přečtěte si hlavní důvody, proč je vhodné užívat doplňky stravy!