Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor

Artritida je jedním z nejběžnějších onemocnění na světě. Jedná se o autoimunitní onemocnění kloubů způsobené zánětem. Právě zázvor dokáže jeho případě ulevit.

Artritida způsobuje otok v kloubech, což má na následek bolestivý pohyb. Existuje několik typů tohoto onemocnění, odlišené podle toho, jakou tkáň v kloubech postihují. Jednou z nejčastějších forem tohoto onemocnění je revmatoidní artritida (revma). Zánět kloubů v tomto případě vzniká kvůli nadměrné činnosti imunitního systému. Příčinou mohou být abnormality metabolismu, zranění, infekce, problémy obranyschopnosti a další.

Pozor, artritida není artróza!

  • Artróza je degenerativní onemocnění vznikající kvůli nadměrnému opotřebení chrupavky mezi klouby. Proto často postihuje velké nosné klouby dolních končetin jako je kolenní nebo kyčelní kloub.
  • Artritida je autoimunitní onemocnění způsobené poruchou imunitního systému, který poškozuje buňky vlastního těla a vyvolává chronicky probíhající zánět. Artritida tak může postihnout jakýkoliv kloub bez ohledu jeho zatížení.

Co s tím má společného zázvor?

Kořen zázvoru je v asijských zemích považován za jedno z hlavních koření a široce se při vaření využívá. Je také významnou součástí Ajurvédské a tradiční medicíny, v nichž nachází využití při léčbě mnoha obtíží. Například o Konfuciovi byla známo, že nikdy nepožil nic, aniž by snědl alespoň trošku zázvoru. Také britská královna Alžběta měla slavný džbán sušeného zázvorového kořene, který užívala kdykoliv před, nebo po jídle pro podporu trávení a celkové zahřátí a „oživení“ těla.

Zázvor má totiž na organismus mnoho pozitivních účinků. Působí:

Zázvor se využívá pro domácí léčbu bolestí v krku, kašle, trávicích obtíží a artritidy, dokáže skutečně dobře působit proti zánětům v organismu, které se podílí mimo jiné na obezitě, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a mnoha typech rakoviny. Zejména se pak jedná o fytonutrienty gingeroly.

Gingerol je příbuzný kapsaicinu, sloučenině dávající palčivost chilli papričkám.

Pro terapii artritidy jsou důležité zejména jeho protizánětlivé účinky (zázvor obsahuje tucty účinných látek, které v organismu působí protizánětlivě!). Mnoho studií prokázalo, že má zázvor vliv na enzymy a bílkoviny, které se účastní zánětu. Reguluje například aktivitu enzymu cyklooxygenázy a liopoxygenázy, což následně vede k potlačení produkce leukotrienu. Díky tomu dochází k redukci množství zánětů.

Sníží produkci prostaglandinů způsobujících zánět v kloubech

Revma v organismu zahrnuje mnoho komplexních řetězců imunitních reakcí. V chrupavkách dochází k uvolnění zánětlivých enyzmů, které dále způsobují rozpad peptidoglykanu a chrupavek samotných. To vede k zániku kosti a ještě výraznějšímu zánětu, produkují se tzv. prostaglandiny (hormony vznikající v podstatě ve všech částech těla, které ovlivňují prokrvení, tvorbu řady látek včetně hormonů a trávicích šťáv, srážení krve, ovlivňují obranyschopnost, zvyšují stahy děložní svaloviny, ale hlavně se účastní zánětlivých procesů, které se velmi významnou měrou podílí na zánětu kloubů).

Fytochemikálie, které zázvor obsahuje, naopak syntézu prostaglandinů potlačují stejně jako syntézu dalších zánět podporujících látek, čímž dochází k redukci procesů, které mají za následek artritidu.

Zázvor působí také mírně analgeticky (ulevuje od bolesti). Při pokusech na myších zázvor snižoval otok kloubů, který artritidu často provází.

Pro úlevu od bolestí kloubů vyzkoušejte doplněk stravy s extraktem ze zázvoru ARTENAL by Brandeis Clinic a dalšími účinnými látkami jako glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, zinek, vitamín C, E a B3, které ještě více podporují zdraví kloubů.

Kloubní výživa ARTENAL Kloubní výživa ARTENAL ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci. 529 Kč

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci.
529 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Zůstaňte mladí. Známe recepturu!
Zdravý život29.9.2016

Zůstaňte mladí. Známe recepturu!

Mládí by si chtěl zachovat každý. Když se budete řídit těmito radami, nesmrtelnými se asi sice přímo nestanete, ale zachováte si mládí a životní vitalitu. A o to přeci jde!

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy
Zdravý život29.8.2016

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy

Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy. Protože je podle mnohých samozřejmě lepší jíst čerstvé jídlo, než do sebe „cpát pilulky“. Ale je tomu opravdu tak? Přečtěte si hlavní důvody, proč je vhodné užívat doplňky stravy!

Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy
Zdravý život18.7.2016

Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy

Nedostatek energie mnohdy nebývá způsobený nabitým diářem, ale něčím úplně jiným. Čtěte dále, jaké jsou možné důvody vaší únavy a jak proti nim bojovat!

Nejlepší ověřené tipy, jak přežít letní slunce
Zdravý život13.7.2016

Nejlepší ověřené tipy, jak přežít letní slunce

Považujete svou pleť za něco, co můžete vystavit světu, když se konečně dostatečně oteplí? Nebo ji chápete jako ochrannou bariéru? Příležitost, jak vnímat dotyky? Nebo jak dát ostatním najevo, jaký je váš věk? Pleť dokáže tohle všechno. Je to zkrátka jeden z našich nejdůležitějších tělesných orgánů.

Látky v opalovacích krémech způsobují rakovinu...
Zdravý život7.7.2016

Látky v opalovacích krémech způsobují rakovinu...

Potřebuji vitamín D... Z opalovacího krému mám akné... A jakou výmluvu používáte vy, abyste se nemuseli mazat krémem s SPF faktorem?