Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších

Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, bojíte se šedého zákalu? U mnoha onemocnění a tělesných stavů, nejen u těchto závažných, je lepší než následek řešit jejich prevenci. A jsou to právě antioxidanty, které proti těmto onemocnění preventivně působí. Jak? A jaké z nich jsou nejúčinnější?

Antioxidanty jsou molekuly, které jsou svojí aktivitou schopné potlačovat oxidaci ostatních molekul. V organismu cirkuluje mnoho různých živin, právě z důvodu jejich antioxidačního působení. Vedle toho organismus sám některé antioxidanty produkuje, a díky tomu má pod kontrolou vznik řetězových reakcí volných radikálů. Produkce vlastních antioxidantů v organismu se s věkem nicméně snižuje a navíc některé typy organismus vytvořit schopen není.

Antioxidanty hrají významnou roli ve zdraví člověka a svým „bojem“ proti volným radikálům působí proti stárnutí organismu.

Jak je to s volnými radikály?

Tyto vysoce reaktivní metabolity vznikají přirozeně v organismu jako výsledek běžného metabolismu a produkce energie. Jsou přirozenou biologickou odpovědí organismu na toxiny z životního prostředí jako je cigaretový kouř, ultrafialové a umělé záření nebo chemikálie. Jsou také klíčovou složkou některých léků. Tělo produkuje volné radikály například při cvičení, ale i v případě přítomnosti zánětu kdekoliv v těle.

Volné radikály postrádají jeden či více elektronů, a tento chybějící elektron je zodpovědný za biologickou oxidaci. Necelé molekuly agresivně útočí na ostatní molekuly ve své blízkosti, aby vyplnily svoji chybějící část. Volné radikály „kradou“ elektron z bílkovin v organismu, což má za následek poškození DNA a dalších buněčných struktur. Navíc může vzniknout tzv. „efekt sněhové koule“, kdy molekuly kradou elektron jedna od druhé a stávají se novými volnými radikály, přičemž za sebou samozřejmě nechávají biologickou stopu.

Mohou za mnoho onemocnění a stárnutí organismu

Volné radikály mají tendenci sdružovat se v buněčných membránách, což činí buněčné lipidy náchylnější k oxidativnímu poškození. Když k němu dojde, membrána se zkřehčí a proděraví a dokonce se může oddělit a odumřít. Volné radikály vážně poškozují DNA, kdy přerušují její duplikaci a zasahují přímo do její struktury.

Volné radikály mají vazbu na rozvoj více než 60 onemocnění včetně některých typů rakoviny, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby, aterosklerózy a šedého zákalu. Pokud není organismus dostatečně chráněn, volné radikály zhorší fungování buněk, což může vést až k rozpadu tkání a různým onemocněním.

Zde na scénu přichází antioxidanty! Jsou to v podstatě dárci elektronu. Přerušují řetězovou reakci formování volných radikálů díky tomu, že jim poskytnou chybějící elektron, aniž by se ovšem sami přeměnili na volné radikály. Dokud je tedy v organismu dostatek antioxidantů, je vše v pořádku a organismus dokáže sám vzdorovat předčasnému stárnutí a poškození v důsledku přebytku volných radikálů. Již mnoho vědeckých prací potvrdilo tuto důležitou roli antioxidantů v zachování zdraví, snížení rizika rozvoje některých onemocnění a zpomalení procesu stárnutí.

Antioxidantů je nám třeba!

Mnoho lidí se domnívá, že organismu stačí dodat jednu či dvě velké dávky jednoho či dvou typů antioxidantů, a to pro ochranu organismu stačí. Nestačí! Pro zachování zdraví je třeba organismu dodat jejich široké spektrum.

Některé z antioxidantů si organismus tvoří sám a není možné mu je nijak dodat. Ty nás ovšem momentálně nezajímají, protože jejich produkci bohužel nejsme schopni nijak ovlivnit. Co ovšem můžeme ovlivnit a organismu dodat, to jsou tzv. neenzymatické antioxidanty. Ideálně prostřednictvím stravy nebo potravinových doplňků.

Jaké jsou nejsilnější antioxidanty?

Resveratrol 

Resveratrol se nachází v některých druzích ovoce, nejčastěji ovšem bývá spojován s červeným vínem a modrými hrozny. Tento antioxidant dokáže prostoupit prostřednictvím krve až do mozku, díky čemuž poskytuje ochranu jemu i nervovému systému. Brání také rozvoji chorob souvisejícím se stárnutím organismu, někdy se mu proto také přezdívá „fontána mládí“.

Vedle toho, že poskytuje ochranu před volnými radikály, podle některých vědeckých prací zpomaluje rozvoj rakoviny, zejména pak rakoviny prostaty, snižuje krevní tlak, udržuje zdravé srdce a podporuje vyšší elasticitu cév a působí preventivně proti rozvoji Alzheimerovy choroby.

Resveratrol najdete v doplňku stravy YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic určeném pro zachování mládí a vitality. Kromě něj je nabitý důležitými živinami!

Karotenoidy

Karotenoidy jsou přirozeně se vyskytující pigmenty, které mají výrazné antioxidační vlastnosti. Jsou to právě ony, kdo propůjčuje ovoci a zelenině jejich živé žluté, oranžové a červené zbarvení. Karotenoidů existuje přes 700 typů a v krevním oběhu každého z nás se jich minimálně deset rozličných druhů nachází právě teď, kdy čtete tento článek. Lze je rozdělit do dvou skupin:

  • Karoteny neobsahují žádné atomy kyslíku. Příkladem může být například lykopen, který se nachází v červených rajčatech, nebo beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamín A
  • Xantofyly obsahují atomy kyslíku. Za příklad mohou posloužit lutein, kantaxanthin, zeaxanthin a astaxanthin. Ten produkují mořské řasy a v současnosti je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů. Tyto závěry nicméně vyžadují další vědecká zkoumání.

Vitamín C

Tento „dědeček“ tradičních antioxidantů má mnoho rozličných přínosů pro lidské zdraví. Jako antioxidant napomáhá vitamín C bojovat proti oxidaci, zachovává optimální tok elektronů v buňkách, chrání bílkoviny, tuky a další životně důležité prvky a napomáhá metabolizovat cholesterol. Je také nezbytný pro syntézu kolagenu. Ten se v organismu nachází v pleti, kostech, kloubech, cévách, šlachách a vazech.

Kromě toho zvyšuje vitamín C využití ostatních antioxidantů. Například napomáhá organismu regenerovat vitamín E z jeho oxidované podoby. Na rozdíl od jiných vitamínů si jej navíc člověk není schopen utvářet sám, je proto třeba jej tělu dodávat.

Vitamín E

Vitamín E není jediný vitamín, je to spíše rodina vitamínů sestávající z osmi jednotlivých složek – čtyř tokoferolů a čtyř tokotrienolů. Získat je můžete z vyvážené stravy, organismu nicméně můžete pomoci i konzumací doplňků stravy. Podporuje správné fungování krevního oběhu, účastní se produkce červených krvinek, které přenáší kyslík do všech tělesných orgánů a tkání, a rozšiřuje krevní cévy. Je velmi silným antioxidantem a silným dárcem elektronu.

Selen

Selen bývá jako jediný minerál zařazován k antioxidantům. Tělu napomáhá produkovat antioxidační enzymy, bílkoviny bránící buněčným poškozením. Mohou také působit preventivně proti rakovinnému bujení a snižovat poškození v důsledku konzumace kovů. Dejte si ovšem pozor na předávkování selenem, které může mít za následek vypadávání vlasů a problémy s nehty a nervové a žaludeční obtíže. 

Vitamín E i selen a mnoho dalších živin najdete v doplňku LIFE ENERGY by Brandeis Clinic určeném pro doplnění energie a životní vitality!

Starší články:
Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor
Zdravý život1.11.2016

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor

Artritida je jedním z nejběžnějších onemocnění na světě. Jedná se o autoimunitní onemocnění kloubů způsobené zánětem. Právě zázvor dokáže jeho případě ulevit.

Zůstaňte mladí. Známe recepturu!
Zdravý život29.9.2016

Zůstaňte mladí. Známe recepturu!

Mládí by si chtěl zachovat každý. Když se budete řídit těmito radami, nesmrtelnými se asi sice přímo nestanete, ale zachováte si mládí a životní vitalitu. A o to přeci jde!

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy
Zdravý život29.8.2016

7 důvodů, proč byste měli užívat doplňky stravy

Jednou z nejčastějších mystifikací je, že by člověk měl získávat všechny důležité živiny ze stravy. Protože je podle mnohých samozřejmě lepší jíst čerstvé jídlo, než do sebe „cpát pilulky“. Ale je tomu opravdu tak? Přečtěte si hlavní důvody, proč je vhodné užívat doplňky stravy!

Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy
Zdravý život18.7.2016

Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy

Nedostatek energie mnohdy nebývá způsobený nabitým diářem, ale něčím úplně jiným. Čtěte dále, jaké jsou možné důvody vaší únavy a jak proti nim bojovat!

Nejlepší ověřené tipy, jak přežít letní slunce
Zdravý život13.7.2016

Nejlepší ověřené tipy, jak přežít letní slunce

Považujete svou pleť za něco, co můžete vystavit světu, když se konečně dostatečně oteplí? Nebo ji chápete jako ochrannou bariéru? Příležitost, jak vnímat dotyky? Nebo jak dát ostatním najevo, jaký je váš věk? Pleť dokáže tohle všechno. Je to zkrátka jeden z našich nejdůležitějších tělesných orgánů.