Brutnákový olej

Olej ze semen brutnáku lékařského

Olej se vyrábí ze semen brutnáku lékařského (Borago officinalis), který běžně roste v Evropě i Severní Americe. Bohatý je především na kyselinu gama-linolenovou, která se řadí mezi esenciální mastné kyseliny.

Omega-6 mastné kyseliny

Při orálním užití je kyselina gama-linolenová z brutnákového oleje v těle přeměněna na kyselinu dihomo-gama-linolenovou. Tak jako omega-3 mastné kyseliny nacházející se v lněném semínku a rybím oleji, také kyseliny gama-linolenová a dihomo-gama-linolenová mohou v těle snižovat zánět. Pozor, obě tyto kyseliny se ale řadí mezi omega-6 mastné kyseliny.

Brutnákový olej se obvykle využívá pro terapii revmatoidní artrózy (revmatoidní artróza je autoimunitní porucha, pro níž je typický zánět kloubů, brutnákový olej může podle některých studií ulevovat od citlivosti a otoků kloubů spojených s tímto onemocněním), kašle, depresí, premenstruačního syndromu, diabetu, astmatu a negativních symptomů menopauzy. Kromě toho se využívá při topické aplikaci pro péči o pleť a vlasy, například proti akné, ekzémům, seboroické dermatitidě a neurodermatitidě. Pleť také zjemňuje a příjemně hydratuje.

Pozor na rizika

Brutnákový olej nicméně může přinášet i různé komplikace. Obsahovat totiž může potenciálně škodlivé látky zvané pyrolizidinové alkaloidy, které mohou u lidí poškozovat játra a zkoumá se jejich možná karcinogenita, především při užití ve vysokých dávkách. V případě užívání doplňků s brutnákovým olejem je tedy vhodné sledovat, aby tyto alkaloidy neobsahovaly.