Glukonolakton

Jemný exfoliant

Glukonolakton je látka využívaná v péči o pleť, antioxidant patřící do skupiny poly-hydroxykyselin. Skládá se z několika hydroxylových skupin, které na sebe dokáží vázat vodu, jíž zavodňují pleť, a navyšují díky tomu její hydrataci. Vedle toho brání volným radikálům před útočením a "kradením elektronů", pleť a její jednotlivé segmenty proto chrání před poškozením, například ultrafialovým zářením. V hlubších vrstvách pleti díky tomu brání degradaci elastinu a kolagenu.

Nedráží pokožku

Pro svůj účinek se často využívá v pleťových krémech a sérech. Přináší pleti podobné benefity jako obdobné AHA kyseliny, ale je vůči ní jemnější a vhodný i pro velmi citlivou pleť nebo pro pleť velmi zralou. Jemnější je díky tomu, že má větší molekuly než AHA či BHA kyseliny, neprostupuje tedy tak hluboko do kůže. V produktech může být glukonolakton buď přímo hlavní aktivní látkou, nebo aditivem, které zlepšuje účinek a kvalitu daného produktu.

O pleť pečuje glukonolakton následovně – z jejího povrchu napomáhá odstraňovat přebytečný kožní maz, vyrovnává její pH a uvolňuje ucpané póry. Glukonalakton je ale vedle problematické pleti vhodný i pro pleť trpící známkami stárnutí. Zlepšuje vzhled jemných linek a vrásek.

Jemné omlazení pleti

Jestliže máte zkušenost s peelingy s obsahem AHA kyselin, pak jste možná zažili nepříjemné vedlejší účinky těchto peelingů, jako je olupování pleti, zarudnutí a citlivost na sluneční záření, které mohou být nejen obtížné, ale i bolestivé, především v momentě výraznějšího olupování svrchní vrstvy kůže.

Nic podobného se vám ale s glukonolaktonem nestane. Působí totiž průběžně, první viditelné výsledky pleti přináší až během šesti týdnů pravidelného používání, po dvanácti týdnech jsou pak výsledky ještě zřetelnější. Jestliže nehledáte okamžité řešení vašich problémů s pletí, ale spíše průběžnou změnu, je glukonolakton ideální aktivní látkou.