Léčba jizev po akné

Jizev po akné je možné se zbavit několika způsoby

Když už se jizvy po akné na pleti utvoří, stále je možné proti nim zakročit. Stejně tak je ale dobré působit preventivně proti jejich vzniku.

Kortizonové a zesvětlující krémy

Je-li jizva po akné červená či oteklá, kortizonový krém ji zklidní. Absorbují jej kožní buňky a dojde ke zmírnění zánětu.

Poté je třeba zesvětlit všechny tmavé skrvny, které jizva po akné způsobila. Vhodným přípravkem jsou produkty bělící pleť. Mezi hlavní složky, které dokáží kůži zesvětlit, patří kyselina kójová, arbutin a vitamín C.

Laserová terapie a výplně

Pokud se nedaří jizvy po akné zesvětlit takto, je třeba sejít se s dermatologem. V současnosti je velmi oblíbenou metodou, jak se zbavit jizev po akné, laserová resurface. Ta využívá technologii frakcionovaného laseru. Dochází při ní k vyhlazení povrchu pleti a stimulaci formování nového kolagenu. Právě ten pak napomůže vyplnit jizvu po akné.

  • Ablativní lasery jizvu poškodí a umožní tak její nahrazení zdravou kožní tkání.
  • Neablativní lasery napomáhají aktivovat produkci kolagenu, aniž by došlo k narušení povrchu kůže.
  • Výplňové injekce mohou pomoci vyplnit hluboké, propadlé jizvy po akné. Je však nutné tyto výplně pravidelně obnovovat, protože se časem vstřebají do kůže.

Trpělivost

Hlavním klíčem, jak se zbavit viditelných jizev po akné, ovšem stále zůstává trpělivost. Po pár týdnech od momentu, kdy jizva vznikne, začne do oblasti skrze nové krevní cévy proudit krev, která ji vyživuje. Právě proto má většina mladých jizev narůžovělou barvu. Po měsících se začíná formovat kolagen, který vyplní poškozenou část kůže. Například cystické akné poškozuje pleť i tuk, k vyblednutí jizvy může dojít proto i po době delší, než je rok.

Jak působit proti jejich vzniku?

Vyhýbejte se slunci. Vystavování jizev slunečnímu záření může způsobit jejich ztmavnutí a zpomaluje proces hojení. Ultrafialové záření totiž stimuluje melanocyty (buňky, které produkují pigment), což vede ke vzniku barevných nerovností. Vhodné je používat pravidelně širokospektrální opalovací krém s SPF 30 či vyšším. Širokospektrální opalovací krém chrání před UVA (dlouhovlnné) a UVB (krátkovlnné) zářením. Je také vhodné se slunečnímu záření vyhýbat mezi jedenáctou hodinou dopoledne a čvrtou odpoledne, kdy je záření nejintenzivnější.

Nevymačkávejte pupínky. Jizvy, které jsou tvořeny především kolagenem, jsou výsledkem toho, jak se organismus snaží sám sebe opravit. Jizvy po akné bývají typicky členité kvůli ztrátě kolagenu v důsledku výrazného zánětu. Vymačkávaní pupínků zánět ještě více podporuje, navíc hrozí riziko poškození pleti. Bakterie se v případě vymačkávání dostávají naopak ještě hlouběji do pleti a dochází tak k ještě většímu poškození kolagenu.

Mezi další možnosti, jak redukovat jizvy po akné patří dermabraze, mikrodermabraze, excise a chemický peeling.