Melasma

Jeden z typů hyperpigmentace, objevuje se zpravidla u těhotných žen

Tyto tmavé skrvny na pleti mohou postihnout kohokoliv, zpravidla se ovšem objevují u žen, zejména v období těhotenství, a také u uživatelek hormonální antikoncepce.

Za symptomy melasmy se považuje vznik tmavých, nepravidelných, ovšem výrazně ohraničnených hyperpigmentovaných struktur na kůži, které se obvykle objevují na místech, jako jsou tváře, nos, rty, horní ret a čelo. V průběhu času jich většinou přibývá. Kromě tohoto průvodního kosmetického jevu nemá melasma žádné další symptomy. Kromě těhotenství se u žen může objevit i v obdodí přechodu. Odborníci usuzují, že jejich vznik souvisí s hormonálními změnami.

Jako hlavní příčinu vzniku vidí lékaři ve stimulaci melanocytů (buněk v epidermální vrstvě kůže, které produkují pigment melanin) ženskými pohlavními hormony estrogeny a progesterony, přičemž dochází k produkci více melaninu, když je pleť vystavena slunečnímu záření. Ženy se světle hnědým odstínem pokožky, které žijí v regionech, kde je zvýšené sluneční záření, jsou ke vzniku melasmy více náchylné.

Dalším výrazným faktorem vzniku a rozvoje melasmy jsou i genetické predispozice. Kromě toho může melasma postihnout osoby trpící poruchou činnosti štítné žlázy. Velmi zřídka se melasma projeví jako důsledek alergické reakce na léky či kosmetické přípravky.

Barevné nerovnosti pleti obvykle zmizí samy po nějakém období po porodu, po ukončení užívání hormonální antikoncepce nebo po ukončení hormonální terapie, která může být také příčinou vzniku melasmy. Léčba bývá často neefektivní, dochází-li stále k vystavování postižené pokožky slunečnímu záření.

Projevy melasmy lze redukovat například:

Aby byla léčba úspěšná, je ovšem nutné postiženou pokožku nevystavovat nadále slunečnímu záření a chránit ji přípravky s vysokým ochranným faktorem proti UVA a UVB paprskům. Projevy melasmy lze samozřejmě i zamaskovat vhodnou kombinací korektoru a make-upu.